Μέγας Θρύλος «διέλυσε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζάκσα!

Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου 2024 - 21:01

Διαστημικός Θρύλος «πάτησε» την τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζάκσα! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης των τελευταίων τριών ετών επικρατώντας με 3-0 σετ στο Ρέντη για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Champions League και σκαρφάλωσε στη 2η κι έμεινε ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης, σε ένα ματς διαφήμιση για το βόλεϊ με τρομερή ατμόσφαιρα.

Οι ΜΑΓΚΕΣ του Καστελάνι ισοπέδωσαν την τρεις φορές πρωταθλήτριας Ευρώπης παίρνοντας τα πρώτα δύο σετ με σχετική ευκολία. Οι Πολωνοί αντιστάθηκαν περισσότερο στο 3ο σετ, όμως ούτε εκεί κατάφεραν να λυγίσουν τους Πειραιώτες, που το πήραν κι αυτό με 25-22.

Οι Πειραιώτες δεν πήραν μια απλή καθαρή νίκη, έγραψαν ιστορία και ταυτόχρονα διατηρούν το πλεονέκτημα και για τη 2η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του CEV Champions League.

MVP αναδείχθηκε ο Ιντάλγκο με συγκλονιστική στατιστική (19π. με 5 άσους), με τους Τράβιτσα – Τζούριτς να βάζουν το λιθαράκι τους για να έρθει μια από τις ιστορικότερες νίκες για το τμήμα βόλεϊ Ανδρών.

Το «τέλειο» σετ (25-18), με έξι άσσους!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0, με επίθεση του Στερν, ο οποίος ισοφάρισε, στη συνέχεια, σε 3-3. Με άσσο του Τράβιτσα, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης προσπέρασαν (4-3) ξανά, με τον Κουμεντάκη να «γράφει» το 5-4, με πλασέ. Η Ζάκσα πήρε «κεφάλι» στο σκορ, με σερί 3-0 (5-7), αλλά με δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο, ο Θρύλος μείωσε σε 7-6 και 8-7. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο «στροφές» και έκαναν την αντεπίθεσή τους, αφού μετά το 9-8 της Ζάκσα, «έτρεξαν» σερί 6-0, με πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο, που κέρδισε τέσσερις πόντους, με τρεις άσσους και έτσι, ξέφυγαν με 14-9, κυριαρχώντας απόλυτα! Οι πρωταθλητές Ελλάδας «πάτησαν» κι άλλο το «γκάζι» και έφτασαν στο +6 (19-13), με νέο άσσο, αυτή τη φορά από τον Τράβιτσα, ενώ ο Γκουσταβάο κέρδισε μπλοκ, για το +7 (20-13). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 22-15, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ του Τζούριτς, έφτασε σε σετ μπολ (24-18). Το 25-18 και το 1-0 ήρθε με τον τέταρτο άσσο του Ιντάλγκο και έκτο συνολικά των Κυπελλούχων Ευρώπης στο πρώτο σετ!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και 2-0 σετ!

Δυνατά ξεκίνησε ο Θρύλος και στο δεύτερο σετ, με τον Τζούριτς να κάνει το 1-0, με πρώτο χρόνο. Η Ζάκσα προσπέρασε για πρώτη φορά στο 6-5, όμως ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 6-6 και ο Στερν σε 7-7. Με επίθεση του Ιντάλγκο, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά (8-7), ενώ ο Στερν κέρδισε άσσο, για το +2 (9-7). Ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 11-9, αλλά η διαφορά έφτασε στο +4 (15-11), με μπλοκ του Ιντάλγκο. Νέο μπλοκ του φοβερού και τρομερού Ιντάλγκο και +5 (17-12) οι πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Τζούριτς να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +7 (19-12), με μονό μπλοκ! Νέος πόντος του Ιντάλγκο και 20-13, με τους Πολωνούς να μειώνουν σε 20-15. Ο Κουβανός ακραίος πήρε έναν ακόμα πόντο, για το 21-15, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 24-18 και τον Γκουσταβάο να «καθαρίζει» το σετ (2-0), με 25-19!

Απίστευτη εμφάνιση και θρυλικό 3-0!

Με... κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, ο οποίος με επίθεση του Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 3-0, με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το 5-3. Μετά από άουτ επίθεση των Πολωνών, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έφτασαν στο 7-4, όμως στη συνέχεια, αντί για 8-4, οι διαιτητές είδαν λανθασμένα πόντο της Ζάκσα, η οποία μείωσε σε 7-5. Οι παίκτες του Θρύλου επηρεάστηκαν από αυτή τη φάση, η οποία σήκωσε πολλές αντιδράσεις και έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με την Ζάκσα να προσπερνάει (7-8). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν… κάτω, αφού ισοφάρισαν σε 9-9, με τον Ιντάλγκο, ο οποίος έκανε και το 10-9, με τον Τζούριτς να «γράφει» το 11-9 και το 13-10! Νέος άσσος του εκπληκτικού Ιντάλγκο και 15-11, με τον Κουβανό να κάνει και το 16-13, ενώ ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 18-15. Μπλοκ του Ιντάλγκο και 19-15 οι πρωταθλητές Ελλάδας, με την Ζάκσα να μειώνει σε 20-19, με νέο λάθος των διαιτητών. Ο Τζούριτς «απάντησε» και με πρώτο χρόνο, «έγραψε» το 21-19, με τον Κουμεντάκη να «τελειώνει» το ματς, κάνοντας το 25-22 και διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Τα σετ (3-0): 25-18, 25-19, 25-22

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Ζάκσα από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/14 επ., 56% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Τζούριτς 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 62% υπ. - 62% άριστες)