Ψυχωμένη νίκη

Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2013 - 01:31

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-1 σετ (25-16, 21-25, 25-20, 25-16) του Παμβοχαϊκού στο Ρέντη για την 8η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

20-14 μονό μπλοκ του Κοκκινάκη στον Μάρκου. Μέσα στη θέση του ο Π. Παπαδόπουλος
20-15 Ντουσάρμ

Mετά την ήττα στην Πάτρα από την Παναχαϊκή και πριν το κρίσιμο παιχνίδι της Τρίτυης με τη Νόλικο στο Βέλγιο, ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στο παιχνίδι της Παρασκευής με τους περσινούς φιναλίστ -και το πέτυχε.

Η μοναδική ανησυχία πλέον έχει να κάνει με τον Μίλαν Γιούρισιτς, που τραυματίστηκε στο δεύτερο σετ, στο 1-3, αλλά και με τον Βασίλη Κουρνέτα, ο οποίος ενώ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο σετ, δεν επέστρεψε ξανά στον αγώνα.

Οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο σετ εύκολα, αφού με τα σερβίς του Καλντέιρα έκαναν σερί 8-0 (από 12-10, 20-10), χωρίς να επιτρέψουν στην ομάδα από το Βραχάτι να επιστρέψει στη διεκδίκησή του.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο μέχρι το 18-15, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 18-18 και από δύο άουτ επιθέσεις του Γιορντάνοφ βρέθηκε μπροστά με 20-22, πετυχαίνοντας τελικά να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο Θρύλος απάντησε στο τρίτο σετ, φτάνοντας τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα (ενδεικτικά, 18-12) και το κατέκτησε.

Στο κρίσιμο τέταρτο σετ, η ομάδα του Πειραιά πήγε στο +3 με άσο του Σμαραγδή (13-10) και παρότι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (15-14), συνέχισε να χτίζει διαφορά μέχρι το τελικό 25-16.

Σειρά πλέον στο μυαλό των «ερυθρόλευκων» έχει ο αγώνας κλειδί για πρόκριση στους «12» του Champions League με τη Νόλικο στο Βέλγιο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (6/22 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος, 41% υπ – 35% άριστες), Γιούρισιτς 5 (4/5 επ, 1 άσος), Καλντέιρα 22 (18/33, 1 μπλοκ, 3 άσοι, 60% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (17/31 επ), Σμαραγδής 8 (3/8 επ, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάνου (79% υπ – 54% άριστες), Μαρούλης 2 (μπλοκ), Tζ. Παπαδόπουλος 1 (1/3 επ), Κοκκινάκης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (επίθεση).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Σ. Καζάζης): Καραγιάννης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κράουσε 1 (1/3 επ), Π. Παπαδόπουλος 1 (0/7 επ, 1 άσος, 35% υπ – 27% άριστες), Τζουστινιάνο 13 (12/28 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 36% άριστες), Κανέλλος 10 (8/11 επ, 1 μπλοκ, 1 άσος), Ασπιώτης 6 (6/20 επ) / Κουζούνης (λ – 70% υπ, 70% άριστες), Δρογκάρης 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Μάρκου 3 (2/5 επ 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 7 (7/26 επ), Χρ. Παπαδόπουλος 1 (1/4 επ).

Η εξέλιξη του ματς:

1ο ΣΕΤ

Τον Βασίλη Κουρνέτα ξεκινάει στην πάσα ο Δημήτρης Καζάζης. Γιορντάνοφ, Χριστοφιδέλης, Καλντέιρα, Γιούρισιτς, Σμαραγδής και Στεφάνου (λ.) η επτάδα. Με τον Κουζούνη λίμπερο, αντί του Ζήση που ταλαιπωρείται από θλάση, θα αγωνιστεί ο Παμβοχαϊκός. Κράουσε, Ασπιώτης, Τζουστινιάνο, Π. Παπαδόπουλος, Καραγιάννης, Κανέλλος για την ομάδα από το Βραχάτι.

7-6 άουτ επίθεση του Ασπιώτη
8-6 μπλοκ του Σμαραγδή στον Ασπιώτη. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
8-7 Καραγιάννης σε πρώτο χρόνο. Φεύγει από το σερβίς ο Κουρνέτας
9-7 Καλντέιρα, που πανηγυρίζει έξαλλα
9-8 άουτ η επίθεση του Γιορντάνοφ7-6 άουτ η επίθεση του Ασπιώτη7-6 άουτ η επίθεση του Ασπιώτη
16-10 πλασέ του Κουρνέτα. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-10 μπλοκ του Κουρνέτα στον Ασπιώτη. Ο Ντουσάρμ στη θέση του Ελληνα διαγώνιου. Συνεχίζει στο σερβίς ο Καλντέιρα.
18-10 μπλοκ Χριστοφιδέλη στον Τζουστινιάνο.
19-10 καλό σερβίς του Καλντέιρα στον Π. Παπαδόπουλο, στο ριμπάουντ τελειώνει ο Γιούρισιτς. Ο Μάρκου στη θέση του Π. Παπαδόπουλο.
20-10 αυτή τη φορά ο Βραζιλιάνος ακραίος σημαδεύει τον Μάρκου και η εξέλιξη είναι πανομοιότυπη, τελειώνει ο Γιούρισιτς.
20-11 αντένα στον Χριστοφιδέλη. Στο 8-0 σταματά το σερί του Ολυμπιακού.
21-11 Γιούρισιτς. Ο Δρογκάρης αντί του Κράουσε.
22-11 αυτή τη φορά στο σερβίς ο Γιούρισιτς και από κακή υποδοχή του Παμβοχαϊκού τελειώνει ο Σμαραγδής
22-12 Κανέλλος
22-13 ατομικό μπλοκ του Μάρκου στον μέχρι πέρσι συμπαίκτη του Γιορντάνοφ
23-13 υπέρβαση στον Τζουστινιάνο
23-14 με το πόδι άμυνα από τον Στεφάνου, παίρνει τελικά το μπλοκ άουτ ο Μάρκου
23-15 υπέρβαση στον Καλντέιρα, που πάτησε γραμμή στην επίθεση. Επιστρέφει ο Κράουσε αντί του Δρογκάρη
23-16 άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ
24-16 μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Ντουσάρμ. Σετ μπολ για τον Θρύλο.
25-16 Γιορντάνοφ. Το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

2ο ΣΕΤ

Με Μαρούλη ξεκινάει το 2ο σετ ο Ολυμπιακός, καθώς ο Κουρνέτας φαίνεται πως νιώθει ενοχλήσεις στον δεξιό μηρό. Με τον Ντουσάρμ στην εξάδα ο Παμβοχαϊκός.

0-1 Κανέλλος
1-1 Καλντέιρα
1-2 μπλοκ του Καραγιάννη στον Καλντέιρα
1-3 υπέρβαση στον Γιούρισιτς, που έπεσε κάτω και κρατάει το δεξί πόδι του! Οι παίκτες του Ολυμπιακού ζητούν μη γενόμενη τη φάση, αφού ο Σέρβος κεντρικός βρέθηκε στο τερέν του Παμβοχαϊκού λόγω του τραυματισμού του. Ανένδοτος ο διαιτητής Φραγκάκης. Ο Παπαδόπουλος αντί του Γιούρισιτς.
7-6 κι άλλος άσος από τον Καλντέιρα
7-7 Ντουσάρμ. Πάρα πολλά νεύρα και από τις δύο ομάδες σε αυτό το σετ.
8-7 Χριστοφιδέλης. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
8-8 Τζουστινιάνο
9-8 μεταφορά στον Π. Παπαδόπουλο
9-9 Ντουσάρμ
10-9 Χριστοφιδέλης
11-9 άσος του Χριστοφιδέλη
11-10 Κανέλλος
12-10 Καλντέιρα, με τον Κράουσε να σκάει πάνω στον πάγκο για να βγάλει την άμυνα, χωρίς αποτέλεσμα.
12-11 Τζουστινιάνο
13-11 λάθος σερβίς από τον Ντουσάρμ
14-11 στην αντένα η μπάλα από επίθεση του Π. Παπαδόπουλου
14-12 Ντουσάρμ
15-12 λάθος σερβίς από τον Π. Παπαδόπουλο
16-12 άουτ επίθεση του Ντουσάρμ. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Δρογκάρης αντί του Κράουσε
16-13 άουτ σερβίς του Καλντέιρα
17-13 λάθος επίθεση από τον Ντουσάρμ
17-14 Τζουστινιάνο
17-15 άσος του Δρογκάρη
18-15 παίρνει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ
18-16 Τζουστινιάνο. Προς στιγμήν φάνηκε να χτυπάει ο Χριστοφιδέλης, αλλά τελικά είναι καλά
18-17 φιλέ στον Σμαραγδή
18-18 Τζουστινιάνο καρφώνει δυνατά από το κέντρο του φιλέ.
19-18 Καλντέιρα
19-19 στο φιλέ το σερβίς του Χριστοφιδέλη
19-20 δεν βρίσκει καλά την μπάλα ο Γιορντάνοφ, άουτ.
19-21 άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ... Ο Σωτηρίου στη θέση του.
20-21 φιλέ στον Π. Παπαδόπουλο. Ο Κοκκινάκης για σερβίς, αλλά...
20-22 ο Ντουσάρμ χτυπά και πάλι στην εξωτερική πλευρά του χεριού του Καλντέιρα και παίρνει το μπλοκ άουτ. Ο Μάρκου αντί του Π. Παπαδόπουλου
21-22 Καλντέιρα. Επιστρέφει ο Π. Παπαδόπουλος
21-23 λάθος σερβίς Σωτηρίου. Επιστρέφει ο Γιορντάνοφ
21-24 Τζουστινιάνο. Σετ μπολ για τον Παμβοχαϊκό.
21-25 ο Αργεντινός τελειώνει ακόμα μία επίθεση και ο Παμβοχαϊκός ισοφαρίζει σε 1-1.

3ο ΣΕΤ

Με τη σύνθεση με την οποία ολοκλήρωσε το 2ο σετ ξεκινά και το τρίτο ο Ολυμπιακός. Ο Δρογκάρης στην πάσα του Παμβοχαϊκού.

1-0 Γιορντάνοφ
2-0 Καλντέιρα
2-1 Κανέλλος
2-2 άουτ το πάιπ του Χριστοφιδέλη
3-2 με την τρίτη τελειώνει την επίθεση ο Καλντέιρα, αφού στις προηγούμενες δύο προσπάθειές του βγήκε η άμυνα
3-3 Ντουσάρμ
3-4 άουτ η επίθεση του Καλντέιρα. Παίζει πολύ μονόπλευρα την παρούσα χρονική στιγμή ο Ολυμπιακός και φορτώνεται πολύ ο Βραζιλιάνος
13-11 άουτ σερβίς του Σμαραγδή
14-11 επίθεση στο φιλέ από τον Τζουστινιάνο σε μία ακόμη φάση που οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ρεσιτάλ στην άμυνα
14-12 πρώτος χρόνος του Κανέλλου
15-12 Γιορντάνοφ
16-12 Παπαδόπουλος. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ
17-12 Γιορντάνοφ τελειώνει την κόντρα επίθεση που ξεκίνησε από φοβερή άμυνα με το ένα χέρι του Στεφάνου.
Τάιμ άουτ για τον Παμβοχαϊκό. Επιστρέφει ο Καραγιάννης αντί του Χρ. Παπαδόπουλου
18-12 διπλή μπαλιά στον Τζουστινιάνο
18-13 λάθος σερβίς του Καλντέιρα. Ασπιώτης αντί Δρογκάρη
19-13 Τζ. Παπαδόπουλος. Κράουσε αντί Ντουσάρμ. Διπλή αλλαγή πασαδόρου-διαγώνιου για τον Παμβοχαϊκό.
22-18 πρώτος χρόνος του Κανέλλου
23-18 Γιορντάνοφ. Ο Κοκκινάκης μέσα για σερβίς αντί του Βούλγαρου διαγώνιου.
24-18 μπλοκ του Μαρούλη στον Π. Παπαδόπουλο. Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό
24-19 λάθος σερβίς του Κοκκινάκη. Επιστροφή του Γιορντάνοφ.

7-7 Ασπιώτης
8-7 άουτ επίθεση του Ασπιώτη. Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.
9-7 παίρνει το μπλοκ άουτ ο Γιορντάνοφ
9-8 στο φιλέ το σερβίς του Μαρούλη
9-9 Τζουστινιάνο. Ο Κοκκινάκης αντί του Χριστοφιδέλη
10-9 καρφώνει δυνατά ο Γιορντάνοφ
11-9 πολύ ωραίο χτύπημα και από τον Καλντέιρα
12-10 λάθος σερβίς του Δρογκάρη
13-10 άσος από τον Σμαραγδή. Ο Μάρκου αντί του Π. Παπαδόπουλου.
13-11 στο φιλέ το σερβίς του Σμαραγδή
13-12 μπλοκ του Κανέλλου στον Καλντέιρα
14-12 άουτ σερβίς του Τζουστινιάνο
14-13 Μάρκου
15-13 μέσα η επίθεση του Καλντέιρα, όπως δείχνει και ο Τζουστινιάνο, προς τιμήν του.
16-13 άουτ η επίθεση του Ασπιώτη. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.
17-13 στην πιο μεγάλη σε διάρκεια και ομορφιά φάση, ο Κοκκινάκης παίρνει το μπλοκ άουτ!
18-13 πολύ ωραία επίθεση σε δεύτερο χρόνο από τον Καλντέιρα.
18-14 στο φιλέ το σερβίς του Βραζιλιάνου. Ο Ντουσάρμ και ο Κράουσε μέσα στη θέση του Δρογκάρη και του Ασπιώτη)
19-14 «κρύος» ο Ντουσάρμ, άουτ η επίθεση
20-15 Ντουσάρμ. Κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή σε Ντουσάρμ και Μαρούλη
21-15 Γιορντάνοφ
22-15 μπλοκ του Σμαραγδή στον Τζουστινιάνο.
23-15 λάθος επίθεση, στο φιλέ, από τον Τζουστινιάνο
24-15 πιαστό στον Ντουσάρμ. Ματς μπολ για τον Ολυμπιακό.
24-16 λάθος σερβίς από τον Μαρούλη.
25-16 Κοκκινάκης, δυνατό καρφί! στη μικρή διαγώνιο! 3-1 σετ ο Ολυμπιακός.

Αγωνία για δύο!

Οι Μίλαν Γιούρισιτς και Βασίλης Κουρνέτας τραυματίστηκαν κόντρα στον Παμβοχαϊκό και το Σάββατο θα εκτιμηθεί η κατάσταση τους.

Eπιστροφή στις νίκες

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Παρασκευή στο Ρέντη τον Παμβοχαϊκό (19:00, live στο gavros,gr)...