Τον... κάρφωσε στο σπίτι του!

Κυριακή, 30 Μαρτίου 2014 - 02:00

Μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ ανδρών, είναι ο Ολυμπιακός μετά από την νίκη του με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη σ’ αγώνα της 21ης ημέρας.

Η ομάδα μας θέλει πλέον το επόμενο Σάββατο «καθαρή» νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Ρέντη για να «σφραγίσει» την πρώτη θέση και να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Η νίκη αυτή επί του Παναθηναϊκού ήταν η 17η συνεχόμενη σ' όλες τις διοργανώσεις!

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη που έχασε και τον Βασίλη Κουρνέτα στο 3ο σετ με πρόβλημα στους προσαγωγούς προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά έδωσε το 2ο σετ στον Παναθηναϊκό με δικά της λάθη. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-14 αλλά ο ΠΑΟ έφτασε στο 15-15.

Η ομάδα μας όμως έδειξε χαρακτήρα και πήρε πάλι προβάδισμα με 1-2. Στο 4ο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τη νίκη με την εμπειρία και το καθαρό μυαλό των παικτών του.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-14, 18-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-22

3ο σετ: 4-8, 15-16, 18-21, 22-25

4ο σετ: 4-8, 10-16, 12-21, 17-25

Τα σετ: 20-25, 25-23, 22-25, 17-25.

ΠΑΠ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 14 (14/28 επ, 31% υπ - 14% άριστες), Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 6 (3/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (4/6 επ, 1 άσσος), Μπέλος 27 (21/40 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες) / Κουρούπης (λ, 67% υπ - 61% άριστες), Λιόντας, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Γιούρισιτς 17 (8/11 επ, 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (6/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ - 24% άριστες), Κιόσης 6 (2/6 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (21/41 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας / Κοκκινάκης (λ, 54% υπ - 42% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Σωτηρίου.

Επίθεση στο μέλος του ΤΑΑ Ολυμπιακός Λευτέρη Χρυσοφάκη, από τους οπαδούς του ΠΑΟ...

«Πάμε για το καλύτερο»

Όλα για όλα αύριο από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου, σύμφωνα με τη Στέλλα Χριστοδούλου.