Ανατροπή και τελικός για Ρεάλ (vid)

Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017 - 22:10

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΩΡΖΟΣ

Εν τέλει η Αλ Τζαζίρα δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης στο β’ ημίχρονο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από το γκολ του Ρομαρίνιο, όμως ανέτρεψε τα δεδομένα στο δεύτερο 45λεπτο με δράστες τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Γκάρεθ Μπέιλ επικρατώντας 2-1.

Με τη νίκη της αυτή η «βασίλισσα» πέρασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που θα διεξαχθεί το Σάββατο (έναρξη στις 19:00) στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και αντίπαλος θα είναι η βραζιλιάνικη Γκρέμιο.

Πάντως, τα βρήκε σκούρα από την ομάδα του πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού, Χενκ Τεν Κάτε, που είδε μια ωραία αντεπίθεση της Αλ Τζαζίρα στο 41’ να τελειώνει ιδανικά με τον Ρομαρίνιο.

Ωστόσο, το 1-0 κράτησε μέχρι το 53’, όταν ισοφάρισε με διαγώνιο σουτ ο Κριστιάνο Ρονάλντο 1-1 και αφού πρώτα ακυρώθηκε γκολ του Μπουσουφά, που χρεώθηκε σε θέση οφσάιντ. Η πίεση ήταν μεγάλη από την Ρεάλ και ο Γκάρεθ Μπέιλ, 20 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ως αλλαγή, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 81ο λεπτό.