Με την ψυχή στο στόμα…

Τετάρτη, 16 Μαΐου 2018 - 21:08

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ποιος θα το φαντάζονταν αλλά από αυτόν τον Ολυμπιακό όλα να τα περιμένεις. Κάκιστοι οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με τη ψυχή στο στόμα της Κύμης με 78-75, για τον πρώτο προημιτελικό της Α1 και η εικόνα τους συνεχίζει να είναι κακή, προβληματική και απογοητευτική. Το Σάββατο στη Χαλκίδα ο δεύτερος αγώνας (18:00). Ουίλτζερ και Στρέλνιεκς έσωσαν στο τέλος την παρτίδα με τον Ολυμπιακό να κινδύνευε ακόμα και με ήττα.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Ο χαρακτήρας, η προσωπικότητα και η εμπειρία κάποιων παικτών του Ολυμπιακού. Αυτό και μόνο…

MVP: Ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους και 3 ασίστ.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Ο Κάιλ Ουίλτζερ ήταν και πάλι πολύ καλός για τον Ολυμπιακό με 14 πόντους (4/11 σουτ) και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Η Κύμη γύρισε από το -25 (36-11) και στα 3 τελευταία δεκάλεπτα έβαλε πάνω από 20 πόντους στον Ολυμπιακό.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ποιον να πρωτοβάλεις…

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στο ματς, με ένταση και συγκέντρωση στο ματς, με τον Ουίλτζερ να πετυχαίνει με το «καλησπέρα» δύο τρίποντα ενώ ο Σπανούλης να συνεργάζεται με τον Μπόγρη για το 12-3. Πέντε πόντοι του αρχηγού αλλά και το 3/3 τρίποντο του Ουίλτζερ ανέβασαν το σκορ σε 20-6, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται εν τέλει με 25-8.

Με δύο καλάθι του Μάντζαρη, ο οποίος πήγε αρκετά στο ντράιβ και τρίποντο του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός έκανε το 36-11, ωστόσο η άμυνα άρχισε να μπάζει και το αμυντικό τρανζίσιον δεν ήταν καθόλου καλό. Η Κύμη άρχισε να δημιουργεί προβλήματα και μετά το 39-15 από ντράιβ του Παπανικολάου το επιμέρους που έτρεξε ήταν 2-13, κλείνοντας το 2ο δεκάλεπτο με 41-28 (16-20 επιμέρους).

Η Κύμη ξεκίνησε με 2 καλάθια του ΜακΓκι ενώ μετά την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Παπανικολάου (από τον Κορομηλά) με τον Παπ να έχει πάρα πολλά νεύρα (4ο φάουλ) γενικότερα, Σμιθ και Μανωλόπουλος μείωσαν σε 46-38. Ο Ολυμπιακός ήταν άναρχος στο παιχνίδι του και ο ΜακΦάντεν αλλά και κάρφωμα του Κάιζερ στη πλάτη των ψηλών έκαναν το 50-45 στο 26΄. Ο Παπαπέτρου με σουτ έδωσε τη λύση, ο Πρίντεζης την ίδια ώρα απλά… περιφερόνταν στο παρκέ ενώ ο Τσαγκαράκης με τρίποντο και ο Σμιθ μετά από χαμένη βολή… στη λήξη της 3ης περιόδου μείωσαν σε 59-51 (18-23 επιμέρους).

Μανωλόπουλος και ΜακΦάντεν ξεκίνησαν με τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παπανικολάου έδωσε ένα σουτ, ωστόσο οι ΜακΦάντεν και Τζόουνς που κτύπησε στα πόδια τον Ουίλτζερ μείωσαν στο 36 σε 65-63. Ο Σπανούλης πέτυχε γκολ φάουλ, απάντησε με τρίποντο ο ΜακΦάντεν ωστόσο ο Ουίλτζερ στη λήξη της επίθεσης, με άμυνα μπροστά του έκανε από τα 7 μέτρα το 72-67. Στο 1.20 έβγαλαν… άλει ουπ και κάρφωσε ο ΜακΓκι ενώ ο ΜακΦάντεν με τρίποντο με ταμπλό από τα 8 μέτρα έκανε το 72-72. Γκολ φάουλ του Στρέλνιεκς για το 75-72 και στα 23΄΄ ο ΜακΦάντεν με βολές έκανε το 75-74. Στα 20’’ ο Μάντζαρης έβαλε μία βολή και στα 12΄΄ ο ΜακΦάντεν πέτυχε κι αυτός μία για το 76-74. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βάλει τη μπάλα στο παρκέ, το έκανε και στο τσακ γλίτωσε το κλέψιμο. Στα 4΄΄ ο Σπανούλης πήγε στις βολές και τελείωσε το ματς τυπικά με 2/2 για το 78-75.

Τα Δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Κύμη 78-75 (Τελικό)

Στη μάχη των πλέι οφ ρίχνεται σήμερα, Τετάρτη (16/05) στις 19:00 ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα υποδεχτεί στο ΣΕΦ την Κύμη. Live από το gavros.gr/CS7.