Παρ' ολίγον το "μπαμ" μέσα στη Μαδρίτη η Βαλένθια (videos)

Παρ' ολίγον το
Δευτέρα, 6 Ιανουαρίου 2020 - 20:55

Η Βαλένθια, όχι απλά πάλεψε, αλλά βρέθηκε μια ανάσα από το «διπλό» μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ. Είχε φτάσει ακόμα και στο +13, ωστόσο η Ρεάλ με αντεπίθεση και τον Ρούντι σε μεγάλη βραδιά από τα 6.75μ. οδήγησε το ματς στην παράταση όπου πήρε και τη νίκη με 85-78 (76-76 κ.α.).

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού την Παρασκευή στην Ισπανία, μετά το 1ο δεκάλεπτο, επέβαλλε πλήρως το παιχνίδι της. όμορφο, στρωτό μπάσκετ. Καλή κυκλοφορία, όλοι στο ριμπάουντ. Στο 2ο δεκάλεπτο έτρεξε επιμέρους 14-21 σκορ και στο 3ο 16-27, έχοντας φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 19-31! Η Ρεάλ βέβαια μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με ένα 7-0 (63-67) και 3 λεπτά πριν τη λήξη, με τους Καμπάτσο (14 πόντους) και Ρούντι (15) μείωσε στο καλάθι (70-72).

Στο ένα λεπτό πριν τη λήξη (75-76) η Βαλένθια έκανε λάθος και έχασε τη μπάλα μετά την παρεμβολή του Ταβάρες ενώ στα 46΄΄ ο Καμπάτσο έβαλε μία βολή για το 76-76. Ο Ντούμπλιεβιτς δεν τα κατάφερε με τον Ταβάρες στη πλάτη, ο Καμπάτσο αστόχησε σε ντράιβ στα 14΄΄ το ίδιο και ο Αλμπάδε και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Ρούντι, με 7/10 τρίποντα και 22 πόντους έγειρε την πλάστιγγα από την αρχή της παράτασης στο μέρος της Ρεάλ, η οποία και κέρδισε με 85-78.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Ρούντι με 22 πόντους και 7/10 τρίποντα, ο Καμπάτσο είχε 17 (1/10 τρίποντα αλλά και 8 ασίστ), ο Κοζέρ 13 και ο Τόμπκινς 12. Για τη Βαλένθια ο Αμπάλντε είχε 16 πόντους με 4/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα, από 11 πόντους οι Βαν Ρόσομ και Ντούμπλιεβιτς και 10 ο Σαν Εμετέριο.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ο Τίμα «σκότωσε» την ΤΣΚΑ (video)

Ο Λετονός τράβηξε 26άρι στη νίκη της Κίμκι επί της ομάδας του Ιτούδη με 96-80, υποχρεώνοντάς την στην 4η ήττα της στην VTB League.