Έτσι για πλάκα, φάπα μέσα στο ΟΑΚΑ!

Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου 2020 - 22:57

Ο Θρύλος γάζωσε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, νικώντας τον με 78-71 για τη 2η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Είπαμε, στην Ευρώπη είναι αλλιώς. Και να σκεφτείτε πως ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, ακόμα δεν είναι έτοιμος και έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Πρώτος σκόρερ του Θρύλου ήταν ο Πρίντεζης με 17 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο ΜακΚίσικ με 10. 9 είχε ο Βεζένκοφ, 8 ο Σπανούλης, 7 ο Χάρισον.

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νευρικά στο παιχνίδι, ακόμη περισσότερο ο Παναθηναϊκός. Μετά από δυόμιση λεπτά χωρίς καλάθι, ο Πρίντεζης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, με τον Έλις να δίνει προβάδισμα έξι πόντων (0-6, 2-8). Η διαφορά πήγε και στο +10 με το τρίποντο του Πρίντεζη (7-17) δύο λεπτά πριν το φινάλε, ενώ σε αυτά τα επίπεδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Σπανούλης με τρίποντο στην εκπνοή «έγραψε» το 12-22 του πρώτου δεκαλέπτου. Σε ένα διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και έδωσαν δεύτερες κατοχές στους «πράσινους», κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σημαντική διαφορά.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και η διαφορά έφτασε και στο +15. Ο Τζένκινς έκανε το 12-25 στις αρχές και ο Βεζένκοφ με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 15-29. Ο Τζένκινς με τρίποντο «έγραψε» το 18-33 και ο Μάρτιν το 22-37, 4:35’’ για το ημίχρονο. Ο ΜακΚίσικ επανέφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για το 29-44 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +9, μετά από ένα σερί 6-0 του Παναθηναϊκού.

Ο Πρίντεζης ήταν καυτός και κράτησε μπροστά τον Ολυμπιακό, φτάνοντας τους 17 πόντους (50-61). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 7-1 εκμεταλλευόμενος τις κακές επιθέσεις και τις κακές επιλογές στην επίθεση από τον Ολυμπιακό και μείωσε τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά στο σκορ, αλλά με μικρότερη διαφορά, της τάξεως των 5 πόντων (57-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στους 4 πόντους (60-64), αλλά εν τέλει πήρε αυτό που άξιζε. Ο ΜακΚίσικ με 6 πόντους επανέφερε τη διαφορά στους 10 (60-70 και 62-72), ενώ ο Χάρισον πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 69-75. Όλα πήραν το δρόμο τους και ο Θρύλος γλέντησε τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ. Για πλάκα! Και που να ήμασταν καλοί, ε!

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78