Λίγο έπαιξε ο Θρύλος και τη γλέντησε την ΑΕΚ!

Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2022 - 21:55

Τη νίκη επί της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια (74-80) πήρε ο Ολυμπιακός σε παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Τα... χρειάστηκε για 30’, αλλά λίγο έπαιξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη. Από το 52-36 στο τρίτο δεκάλεπτο, στο 74-80! «Καθάρισε» ο Σλούκας με 23 πόντους και 11 ασίστ. Συνεχίζουμε παρακάτω, την ΑΕΚ νικήσαμε...

Ο Λαρεντζάκης έκανε το 0-2 με ωραία προσπάθεια, ο Ουόκαπ το 3-4 μετά από τρία λεπτά αγώνα και ο Ζαν Σαρλ το 3-6. Μάλιστα, ο Γάλλος με καλάθι και φάουλ, ανέβασε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (5-9). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και «επέτρεψε» στην ΑΕΚ να τρέξει σερί. Για την ακρίβεια, 9-0 σερί και έτσι το 5-9 έγινε 14-9, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ζαν Σαρλ έβαλε τέλος σε αυτό το σερί, 1:11’’ για το δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 14-11. Έφτασε πολύ γρήγορα τους 7 πόντους ο Γάλλος φόργουορντ. Ο Φαλ αστόχησε κάτω από το καλάθι σε μία φάση που έμοιαζε εύκολη και ο Κολόμ έβαλε μία βολή (15-11) και ο Ολυμπιακός, στην τελευταία του επίθεση, αν και δεν έγινε σωστά, πήρε φάουλ με το Λούντζη. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε τη μία βολή (15-12), ο Μάρτιν έκλεψε αλλά αστόχησε από το κέντρο και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (15-12).

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε και πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη από τη γωνία έφερε το 15-15 στο παιχνίδι και ο Ζαν Σαρλ πέτυχε ένα ωραίο καλάθι από εντυπωσιακή ασίστ του Σλούκα από την επαναφορά για το 18-17. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +4 με τον Φλιώνη, με τον Μάρτιν να σκοράρει 4 διαδοχικούς πόντους, από ασίστ Σλούκα και Ζαν Σαρλ, για το 21-21. Ο Ράουτινς έκανε ζημιά με 5 σερί πόντους για το 28-22, αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δικό του 0-5 σερί. Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο έκανε το 28-25 και έφτασε τους 12 πόντους, ενώ ο Φαλ μείωσε στον πόντο για το 28-27. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο -6 με τρίποντο του Χάμερ και βολές του Μαυροειδή και έκλεισε το ημίχρονο στο -8 από τις βολές του Χάμερ (35-27), μιας και ο Ντόρσεϊ στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν αλλού και βρέθηκε να χάνει και με διψήφια διαφορά! Ο Κολόμ για 3 έκανε το 38-27 και ο Φαλ κάρφωσε για το 38-29. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε σε τρίποντο για το 45-34 και δέχτηκε τεχνική ποινή, γιατί κάτι είπε, λένε, στην εξέδρα! Η διαφορά έφτασε και στο -15 για τον Ολυμπιακό, με τον Χάμερ να ευστοχεί για 3 για το 49-34! Απίστευτο! Ο Σλούκας μείωσε με λέι απ σε 49-36, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους. Ο Ράουτινς έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι και με διαδοχικά τρίποντα έφτασε τους 23 πόντους, κάνοντας το 58-43. Λίγο νωρίτερα, η διαφορά, με δικό του τρίποντο είχε πάει και το -16 για τον Ολυμπιακό (52-36). Ο Ολυμπιακός μάζεψε κάπως τη διαφορά στο τέλος και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 58-50, μετά από τρίποντο του Ουόκαπ και 4 διαδοχικούς πόντους του Μάρτιν.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να μαζέψει άμεσα τη διαφορά, αφού πρώτα σοβαρεύτηκε λίγο. Μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με δύο σερί τρίποντα του Σλούκα (58-56) και ένα καλάθι του Μάρτιν (58-58) από ασίστ του Έλληνα γκαρντ. Κάπως έτσι, επέστρεψε, τρέχοντας ένα 0-15 σερί! Αυτό συνεχίστηκε και μετά το τάιμ άουτ της ΑΕΚ, με τον Σλούκα να σκοράρει για 3 και πάλι για το 58-61 και το 0-18 σερί! Ο Κολόμ μείωσε σε 60-61 και ο Μάρτιν, μετά από νέα ασίστ του Σλούκα, έκανε το 60-63. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 65-66 με καλάθι και φάουλ και με μία βολή το 65-67, φτάνοντας τους 20 πόντους στο παιχνίδι. Ο Έισι σκόραρε για 3 (65-70) από ασίστ του Σλούκα ενώ το τρομερό σερί συνεχίστηκε με νέο τρίποντο από τον Σλούκα για το 65-73! Στους 23 ο Έλληνας γκαρντ! Ο Φλιώνης μείωσε σε 68-73 και ο Μάρτιν (από ασίστ Σλούκα!) έκανε το 68-75. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε από τη γραμμή των βολών για το 70-77, το ίδιο και ο Ουόκαπ με 3/4 βολές (70-79 και 72-80), λίγο πριν το τελικό 74-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80