Βουντού-βουντού και κόκκινη μαγεία, όλους θα τους... νικήσουμε, θα πάμε στη Σερβία!

Παρασκευή, 1 Απριλίου 2022 - 23:00

Σπουδαία νίκη με 73-66, που τον φέρνει σίγουρα 3ο, πήρε ο Ολυμπιακός επί της Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Τεράστια ψυχικά αποθέματα από τον Θρύλο που έπαιξε χωρίς Σλούκα και Φαλ και σπουδαία αντεπίθεση! 20 πόντους έβαλε ο ΜακΚίσικ, 13 έβαλε ο Βεζένκοβ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Έβγαλε κάποιες καλές άμυνες, αλλά δεν έφτανε. Καλάθης και Σανλί έκαναν το 0-4 και ο Ζαν Σαρλ μείωσε σε 2-4. Ο Μίροτιτς με 4 πόντους (οι 2 με βολές) και ο Καϊσέδο μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφεραν το σκορ στο 2-10, σχεδόν 3 λεπτά από την έναρξη του αγώνα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παπανικολάου μείωσε σε 4-10 και ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ για το 10-12. Ο Αμπρίνες σκόραρε από τη γωνία και υπό πίεση για το 10-15, με τον Ντόρσεϊ να μειώνει σε 13-15 με καλάθι και φάουλ. Ο Έξουμ με καλάθι από κοντά και ο Μαρτίνεζ με 2/2 βολές έκαναν το 13-19 και αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν φανερά στο σκοράρισμα και υπήρχαν φάσεις που δεν σφυριζόταν εύκολα. Ο Σμιτς έκανε το 13-21 και ο Μάρτιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε σε 15-21, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 σερί με Μάρτιν και ΜακΚίσικ, μειώνοντας σε 19-23. Ο Ζαν Σαρλ, μετά από ωραία επίθεση, έκανε το 21-25 και ο Πρίντεζης με 2/2 βολές το 23-25, προτού ο Αμπρίνες τιμωρήσει την κακή άμυνα, με τρίποντο από τη γωνία (23-28). Ο ΜακΚίσικ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 27-30, αλλά στη συνέχεια ο Λούντζης είχε κακή αντίδραση, έχασε την μπάλα μετά από ριμπάουντ και ο Καλάθης σκόραρε από κοντά για το 27-32. Ο Ζαν Σαρλ μείωσε, με τρίποντο από την κορυφή, σε 30-32 και ο Ντόρσεϊ με άλλους 3 (πρώτα με 1 βολή, μετά με καλάθι από κοντά) έκανε το 33-35, 1:45'' για το ημίχρονο. Ένα 0-5 σερί, όμως, έκλεισε το ημίχρονο στο 33-40. Ο Κούρτιτς σταμάτησε και σούταρε από τα 4 μέτρα και ο Καλάθης με τρίποντο από τα 10 μέτρα, στην εκπνοή της επίθεσης, διαμόρφωσαν αυτό το σκορ, με τον Ντόρσεϊ να αστοχεί στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ουόκαπ σκόραρε για 3 από τη γωνία, στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Που μέσα σε όλα τα λάθη που έκανε και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, είχε και 0/4 βολές από Παπανικολάου και Ντόρσεϊ! Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Ντόρσεϊ έχασε και δεύτερο ζευγάρι βολών, φτάνοντας τις 2/7!! Ο Παπανικολάου με καλάθι από κοντά και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές έκαναν το 40-47, αλλά ήταν ολοφάνερο ότι ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλά και του έλειπαν πολλά. Ο Μάρτιν κάρφωσε για το 42-47 και ο Βεζένκοβ ευστόχησε από τη γωνία, μαζεύοντας κι άλλο τη διαφορά (45-47) και αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπαρτσελόνα να καλέσει τάιμ άουτ, 3:39'' για το τέλος του γ' δεκαλέπτου. Ο Βεζένκοβ με 1 βολή και ο Μάρτιν από κοντά έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα (48-47) στον Ολυμπιακό για το 10-0 σερί! Ο Σανλί ισοφάρισε με μία βολή και ο ΜακΚίσικ με τριποντάρα έκανε το 51-48 στην εκπνοή!

Ο Λαπροβίτολα και ο Σμιτς, μετά από λάθος του Ουόκαπ, έκαναν πολύ γρήγορα το 51-52 για την Μπαρτσελόνα, με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει (53-52) και να παίρνει και το φάουλ, αλλά με την άστοχη βολή ο Ολυμπιακός έφτασε τις 9/20!! Ο Πρίντεζης με ωραία ενέργεια έκανε το 55-54 και ο τρομερός ΜακΚίσικ ισοφάρισε 58 όλα με καλάθι και φάουλ. Ο Κούριτς σκόραρε για δύο και έδειχνε να βρίσκει ρυθμό, με τον ΜακΚίσικ να χάνει το κάρφωμα και την ευκαιρία να ισοφαρίσει! Και αυτό το έκανε ο Βεζένκοβ (60-60) μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης. Ο ΜακΚίσικ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 62-60, 2:39'' από το τέλος και ο Μίροτιτς ισοφάρισε. Ο Βεζένκοβ έκανε το 64-62, ο Μίροτιτς έβαλε μία βολή και ο Ουόκαπ για 3 έγραψε το 67-63, λίγο πριν ο Παπανικολάου, αφού πρώτα έκανε ταπάρα στον Σανλί, σκοράρει από κοντά για το 69-63. Ο Καλάθης έκανε λάθος, το ίδιο και ο ΜακΚίσικ, και ο Σανλί ευστόχησε για 3 και μείωσε σε 69-66, 33'' για το τέλος. Ο ΜακΚίσι με 4/4 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 73-66. Τα φιλιά μας!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 73-66