Σταθερά μπροστά

Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2022 - 21:48

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και διατήρησε στα πρώτα λεπτά το προβάδισμά του. Με καλάθι και φάουλ του Μπολομπόι, από ασίστ Σλούκα, και λέι απ του ΜακΚίσικ, έφτασε στο 17-23, αλλά κάπου εκεί... κατέβασε διακόπτη και τα έκανε όλα λάθος.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός, όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά με Μποχωρίδη και Γκριγκόνις (22-23), αλλά και να προσπεράσει με το κάρφωμα του Παπαγιάννη (24-23). Αυτό, πάντως, δεν κράτησε πολύ, με τον Λαρεντζάκη, από ασίστ του ΜακΚίσικ, να ευστοχεί σε τρίποντο για το 24-26. Ακολούθησαν οι βολές του Πίτερς για το 24-28 και το καλάθι του Μπολομπόι από νέα ασίστ Σλούκα για το 24-30.

Με ακριβώς την ίδια συνεργασία και το κάρφωμα του Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά στο +6 (26-32), σχεδόν δύο λεπτά για το ημίχρονο. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λι έφεραν το σκορ στο 32-32. Ο Αμερικανός σέντερ με 2 βολές έκανε το 32-34, ο Λι ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (34-37) στο πρώτο ημίχρονο.