Επιστροφή στις νίκες στο… ρελαντί ο Θρύλος!

Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2023 - 23:04

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με ευκολία απέναντι στη Μπάγερν των... απουσιών (77-69) στο ΣΕΦ με την μεγάλη επιθετική του πολυφωνία και με σημαντικό του «όπλο» την άμυνα ανεβαίνοντας στο 7-6 της βαθμολογίας της EuroLeague και επιστρέφοντας στις νίκες.

Mε τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το ματς με την Μπάγερν στο ΣΕΦ. Με δύο εύστοχες βολές του Έντουαρντς και ένα σουτ του Ουόκαπ (2-2) ξεκίνησε το ματς. Μετά από μια 2λεπτη «ξηρασία» στο σκοράρισμα για τις δύο ομάδες, ο Παπανικολάου έκανε το 4-2 και στη συνέχεια ο Ουόκαπ μετά από μια ωραία κυκλοφορία της μπάλας έκανε το 7-2 με τρίποντο. Κάνααν και Πίτερς έβαλαν μπρος τις… κάννες τους και με ένα τρίποντο ο καθένας ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 11 (13-2), αναγκάζοντας τον Λάσο να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Μπούκερ σκόραρε μετά από 6 λεπτά για την Μπάγερν για το 13-4 και ο Φαλ στη συνέχεια, κάρφωσε για το 15-4. Ο Κάνααν πέτυχε νέο τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (18-4). Ο Γκίφει μείωσε σε 18-6. Στη συνέχεια, ο Παπανικολάου με τρίποντο από τη γωνία έκανε τα 22-6. Ο Φρανσίσκο έβαλε 2/2 βολές και ο Ουόκαπ με buzzer beater λέι-απ διαμόρφωσε το 24-8 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Oι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο νωχελικά με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι κακό. Στο 8:47’ ο Μιλουτίνοφ πέτυχε τους πρώτους πόντους στο δεκάλεπτο για το 26-8. Η Μπάγερν ανέβασε ρυθμό, με τον Θρύλο να μην βρίσκεται στα καλύτερα του, με λάθος επιλογές στην επίθεση και κακή άμυνα, με τους Γερμανούς να μειώνουν για το 28-14. Ο Λαρεντζάκης ξεκόλλησε τους Πειραιώτες με ένα τρίποντο για το 31-14. Στη συνέχεια, ο Μπραζντέικις ύψωσε για τον Μίλου και εκείνος κάρφωσε και κέρδισε και το φάουλ (35-16). Λίγα λεπτά αργότερα, ο Φαλ με γκολ-φάουλ για το 39-18. Οι Γερμανοί με ένα 6-0 σερί έκαναν το 39-24, και ο Φαλ με ένα ωραίο κάρφωμα και πάλι (41-26) τους έκοψε τον… βήχα. Ο Βίντμαν με τρίποντο από... το σπίτι του διαμόρφωσε το 41-29 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Mε ένα τρίποντο του Παπανικολάου για το 44-29 άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ. Ο Πίτερς με τέσσερις προσωπικούς πόντους έκανε το 48-29. Οι Γερμανοί με ένα 10-0 σερί μείωσαν για το 48-39 με αποτέλεσμα να καλέσει τάιμ-άουτ ο κόουτς Μπαρτζώκας. Ο Κάνααν σταμάτησε το σερί των Βαυαρών με ένα σουτ για το 50-39. Ο Έβανς έκανε το 50-41 και ο Μιλουτίνοφ με φόλοου κάρφωμα έκανε το 52-41. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 54-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε γινόταν να έχει διαφορετική συνέχεια. Ο «Λάρι» με την... κόμπρα του ξαναχτύπησε από την περιφέρεια για το +15 του Ολυμπιακού (64-49). Όσο κι αν προσπαθούσε η Μπάγερν να βρει τον τρόπο να επιστρέψει από την αποκαρδιωτική της εικόνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν της άφηναν χώρο απαντώντας σε κάθε της... χτύπημα.

Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο αρχηγός των Πειραιωτών αποχώρησε μετά από σύγκρουση που είχε με τον Ράντοντσίτς πιάνοντας ψηλά το πόδι του ελπίζοντας να μην είναι κάτι ανησυχητικό. Εν τέλει, το αποτέλεσμα ήταν 77-69, με τον Θρύλο να επιστρέφει στις νίκες.