Την έκανε πελάτισσα!

Σάββατο, 15 Σεπτεμβρίου 2012 - 03:31

Μπορεί οι μνήμες να πήγαιναν αυτόματα στον τελικό της Πόλης, ωστόσο το φιλικό του Ολυμπιακού με την ΤΣΣΚΑ, είχε τον ίδιο νικητή, αλλά… διαφορετικά ζητούμενα. Οι Πειραιώτες και δη ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδαν αυτά που ήθελαν. Κέρδισαν με 83-76 και είναι καλό να τελειώνουν νικηφόρα ακόμα και τα φιλικά, έτσι για να τους γίνεται συνήθεια, ωστόσο οι Πειραιώτες είχαν εξαιρετική αμυντική αντίδραση και παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα πλουραλιστικοί στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ ο Σπανούλης με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Αντιτς με 12 και ο Χάινς με 11. Από την ΤΣΣΚΑ-που απουσίαζαν οι Σέρβοι Κρστιτς, Τεόντοσιτς και Έρστεγκ και ο Κάουν- 26 πόντους έβαλε ο Ουίμς και 16 ο Βορόντσεβιτς.

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τη συμμετοχή του στο τουρνουά του Κάλιαρι, το Σάββατο με την Σιένα (21:45).

Οι Πειραιώτες πάτησαν αποφασιστικά το παρκέ στο κλειστό του Κάλιαρι, προσπαθώντας να πιέσουν από την αρχή του αγώνα τους Μοσχοβίτες και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Χαρακτηριστικό αποτελεί το τάιμ άουτ του Μεσίνα στα 31΄΄ μετά το γρήγορο 4-0 του Ολυμπιακού (με Πρίντεζη-Παπανικολάου), το οποίο ακριβώς μετά το τάιμ άουτ μετατράπηκε σε 7-3 με τον Ντόρσεϊ.
Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν δυνατά στην άμυνα, είχαν καλή κυκλοφορία στην επίθεση και συνεχή κίνηση, κάτι που ζητά συνεχώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-17 στο 8΄. Ιδίως στο τελευταίο 3λεπτο, με Σλούκα, Μάντζαρη και Περπέρογλου ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά την ΤΣΣΚΑ αναγκάζοντάς την να κάνει ακόμα και λάθος επαναφορά ενώ ο Χάινς επιθετικά είχε τις λύσεις. Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε εν τέλει με 28-19.

Ο Περπέρογλου, με το «καλημέρα» στο β΄ δεκάλεπτο, έκανε το 32-19, ωστόσο από ο Ουίμς είχε τις λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός μείωσε με προσωπικούς πόντους σε 32-28, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» με Πρίντεζη, Σπανούλη και Παπανικολάου, πήραν ανάσα και μια μικρή διαφορά στο σκορ με 38-32. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με 40-37, με τον Χάινς να έχει 11 πόντους, 8 ο Πρίντεζης, 7 ο Παπανικολάου και από 6 Άντιτς-Σπανούλης και από την ΤΣΣΚΑ 14 ο Ουίμς.

Ο Βασίλης Σπανούλης μπήκε φουριόζος στο β΄ μέρος, καθώς σε περίπου 3 λεπτά είχε 9 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Αποτέλεσμα; Να διαμορφώσει το σκορ αρχικά σε 47-39 και στη συνέχεια να κάνει το 52-46. Ούιμς και Τζάκσον, ήταν οι εμπνευστές των επιθέσεων της ΤΣΣΚΑ, με τους δύο Αμερικανούς να κρατάνε την ομάδα τους κοντά στο σκορ (53-50 στο 25΄), ωστόσο ο Γκετσεβίτσιους πήρε πρωτοβουλίες, κέρδισε αρκετά φάουλ και πήγε στη γραμμή των βολών, ενώ σε συνδυάσμο0 με τρίποντο του Άντιτς, ο Ολυμπιακός έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 66-60.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο ματς, δεν επέτρεπε στην ΤΣΣΚΑ να του πάρει τα ηνία και φρόντισε να το επιστήσει σαφές και στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, όπου Χάινς (με γκολ φάουλ) και Περπέρογλου (από ασίστ του Ντόρσεϊ) με τρίποντο έκαναν το σκορ 72-62. Ο Μπαρτζώκας χαμήλωσε το σχήμα, έπαιξε με τρεις κοντούς στην περιφέρεια (Κατσίβελη, Σλούκα και Σπανούλη). Ο Σόνι Ουίμς έβαλε… δύσκολα στον Σλούκα, σκόραρε ακατάπαυστα και μείωσε σε 74-67, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με τους Σλούκα και Αντιτς κατάφεραν να διαμορφώσουν το σκορ σε 79-73. Τελικό 83-76, ωστόσο το σκορ είναι το τελευταίο που κρατάει ο Γιώργος Μπαρτζώκας… Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν και πάλι για σεμινάριο.

Τα Δεκάλεπτα: 28-19, 40-37, 66-60, 83-76.