Τα χάλασε στο δεύτερο ημίχρονο

Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2018 - 22:41

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην Γαλλία, όμως στο τέλος τα λάθη και η απειρία τον «πρόδωσαν», με την Καρόλο να παίρνει τελικά τη νίκη με 73-68.

Οι «ερυθρόλευκες» για σχεδόν τρία δεκάλεπτα είχαν τα ηνία, όμως μερικά κενά διαστήματα έδωσαν την ευκαιρία στις Γαλλίδες να πάρουν τον έλεγχο, ενώ στο τελευταίο λεπτό τα λάθη «πλήγωσαν» την ομάδα του Πειραιά, η οποία έφτασε μεν κοντά, όμως δεν μπόρεσε να πάρει την παρθενική της νίκη στους ομίλους της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε τα ηνία με 5-11 στο 5’, ενώ έφτασε ακόμα και στο +8 λίγο αργότερα (7-15 6’). Για 9 λεπτά οι «ερυθρόλευκες» έδειχναν να ελέγχουν τα πράγματα, όμως η Καρολό αντέδρασε τελικά και μείωσε στο 19-21 του δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτισσες ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους, με την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη να παρουσιάζεται συγκεντρωμένη στην άμυνα της, κρατώντας τις Γαλλίδες χαμηλά. Μάλιστα το σκορ ανέβηκε ακόμα και στο +11 (21-32 12’), όμως για περίπου 5’ αγωνιστικά λεπτά σκόραρε μόλις 2 πόντους, με την Καρολό να μειώνει σε 32-34 (7’). Κάπου εκεί η ελληνική ομάδα βρήκε και πάλι λύσεις και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 35-43.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει να ηνία, φτάνοντας στο 45-53 στο 26’. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός και πάλι είχε ένα μεγάλο κενό διάστημα, με την Καρόλο να κάνει την ανατροπή και να κλείνει έτσι το δεκάλεπτο στο 59-55, δεχόμενη μόλις 2 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά.

Η Καρόλο συνέχισε να έχει τα ηνία, φτάνοντας στο +8 με 66-58 (35’), την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε χάσει την συγκέντρωσή του στην επίθεση. Οι νταμπλούχες Ελλάδος δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 3 (68-65 38’), όμως ένα γρήγορο 4-0 της Καρόλο έκανε το σκορ 72-65 στα 46’’ πριν το τέλος.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη πήραν συνεχόμενες λάθος επιλογές, με τις Γαλλίδες να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους. Έτσι ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 73-68.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68

Καρόλο (Γιερνό): Μπουντέρα 7, Φιλίπ 4, Χρουσκάκοβα 17, Λιούις 32 (5), Πίτερς 6, Σεβαγιόν 2, Μασά, Παζέ 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σπυριδοπούλου 15 (3), Σταμολάμπρου 4, Τζόνσον 11, Κοσμά 2, Παυλοπούλου 12, Σταμάτη 9 (3), Τόμας 2