«Πάτησε» τον ΠΑΟ ο Θρύλος! Η κορυφή δεν είναι για όλους

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 - 19:27

Σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 70-64 σημείωσε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έκανε το 4/4, υποχρεώνοντας τις «πράσινες» στην πρώτη τους ήττα και πέρασε στην κορυφή. Ντέρμπι ως το τέλος, αλλά οι «ερυθρόλευκες» ήταν εκείνες που χαμογέλασαν. «Πάτησε» τον ΠΑΟ ο Θρύλος και συνεχίζουμε...

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 με καλάθια της Χάμπλιν και Σταμολάμπρου παίζοντας καταπληκτική άμυνα και ελέγχοντας το παιχνίδι . Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 7-6 , με τον Ολυμπιακό να απαντάει με καλάθι της Χάμπλιν για το 9-6 . Ο Παναθηναϊκός κυρίως με την Λύμουρα έδειξε αντίδραση, πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε με 11-16 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με την Νικολοπούλου για το 13-16, με 3 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να επιτίθεται κυρίως μέσα από την ρακέτα και με τη Βίτολα έκανε το 15-18. Η Σταμάτη από το ποστ, κέρδισε δύο βολές με 34’’ να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας και τις δύο και μείωσε στον πόντο για τον Ολυμπιακό, με τις «ερυθρόλευκες» να βγάζουν μια ακόμη άμυνα και την Πλουφ να αστοχεί στην εκπνοή, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 17-18.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο με την πρόθεση να ακουμπήσει την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22 με Βίτολα, Πλουφ να απειλούν από το ποστ και την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 0-5 με την Ριντ κάνοντας το 23-27, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα με τρίποντο της Σταμολάμπρου και δίποντα από Βίτολα και Πλουφ και προηγήθηκε με 30-27. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο της Σταχ για το 30-30 και η Βίτολα έκανε το 32-30 με καταπληκτική πάσα της Σταμολάμπρου. Ο Ολυμπιακός με όπλο του τις ψηλές, πήρε προβάδισμα 36-35 με καλάθια από Βίτολα και Πλουφ, με την γραμμή ψηλών του Παναθηναϊκού να μη μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τις Βίτολα, Πλουφ και Χάμπλιν.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με εξαιρετικές άμυνες της Αλεξανδρή και δίποντα της ίδιας και της Βιτολα πέρασε μπροστά με 40-39 με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με τρίποντο της Λυμουρα για το 40-42. Ο Παναθηναϊκός με την Λυμουρα να καθοδηγεί τις επιθέσεις πήρε προβάδισμα 7 πόντων , 44-51, την ώρα που ο Ολυμπιακός παρέμενε τρομερά άστοχος πίσω από τα 6.75 μ. και έβρισκε πόντους από την ρακέτα. Ένα τρίποντο της Σταμάτη έφερε το ματς στους 2 πόντους (49-51), για να ακολουθήσει ένα καλάθι της Χάμπλιν, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 7-0 και να ισοφαρίζει σε 51-51 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος απάντησε με την Χατζηνικολάου για το 51-53. Η Νικολοπούλου έκανε το 53-53 και πρόσθεσε μια ακόμη ισοπαλία στο παιχνίδι, με το σκορ αυτό να είναι και το σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο 4ο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να βγάζει καταπληκτικές άμυνες αλλά να μην μπορείς να τις μετουσιώσει σε πόντους και έτσι το σκορ ήταν 55-55, με καλάθι της Σταμάτη. Ο Θρύλος συνέχισε να παίζει καταπληκτική άμυνα και ένα καλάθι της Χαμπλιν τον έβαλε μπροστά με 57-55 με 6:30’ να απομένουν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να στοχεύει στην ρακέτα και απειλούσε καταπληκτικά με την Χάμπλιν, η οποία πέτυχε 4 ακόμη σερί πόντους κάνοντας το 61-55. Ο Θρύλος έπαιζε στο τέταρτο δεκάλεπτο καταπληκτική άμυνα, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τέσσερις συνεχόμενους πόντους με την Ριντ κάνοντας το 61-59, με 3:30’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Ζίμπαρτς κάλεσε τάιμ άουτ και από εκεί και πέρα η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Θρύλου. Το μαχαίρι στα δόντια και καταπληκτικές άμυνες, από τις ψυχωμένες «ερυθρόλευκες», οι οποίες έτρεξαν και ένα 4-0 σερί με καλάθια από την αρχηγό, Εβίνα Σταμάτη και της Σταμολάμπρου, στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο της Σταμάτη. Η Πλουφ στη συνέχεια με 2/2 βολές έκανε το 67-59 δίνοντας τεράστιο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό. Η Λύμουρα απάντησε με τρίποντο για το 67-62. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έβγαλε την άμυνα και η Σταμολάμπρου με 1/2 βολές έκανε το 68-62, με 30’’ να απομένουν για τη λήξη. Η Ριντ με καλάθι από κάτω έκανε το 68-64, για να έρθει η Νικολοπούλου με 2/2 βολές να κάνει το 70-64 με το ρολόι να δείχνει 16’’ για τη λήξη, με την Σταχ να χάνει τρίποντο και το ματς να λήγει με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1)