Πίσω με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο

Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2021 - 19:44

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ναντέζντα μπήκε με παρόμοια ευστοχία με αυτή του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους, 36-54 ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Η Βίτολα με 2/2 βολές έκανε το 38-54 για να απαντήσει άμεσα η Γκάτλινγκ για το 38-56. Στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με την Πλουφ, κάνοντας το 40-56.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στους 14 με 2/2 βολές της Βίτολα, με το σκορ να γίνεται 42-56 και το ρολόι να δείχνει 6 λεπτά για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να στοχεύει στην ρακέτα και βρήκε τρεις ακόμη πόντους με βολές από Φουράκη και Χάμπλιν, μειώνοντας σε 45-58.

Δύο καταπληκτικές άμυνες των “ερυθρόλευκων” στη συνέχεια τους έδωσαν την ευκαιρία να τρέξουν στον αιφνιδιασμό με τις Σταμολάμπρου και Τόλφρι και να μειώσουν στους 9 πόντους (49-58). Η Ναντέζντα απάντησε με τρίποντο της Μεντβέντεβα για το 49-61, συνεχίζοντας να είναι πολύ εύστοχη στη σημερινή αναμέτρηση.

Λίνσκενς και Χάμπλιν σκόραραν για το 51-63, με ενάμιση λεπτό να μένει για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το σκορ πήγε 53-65 με 2/2 βολές από την Βίτολα, η οποία δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στην Ρωσική άμυνα και έφτασε τους 12 πόντους. Ο Ολυμπιακός έβγαλε μια άμυνα στη συνέχεια και ακολούθησε το τρίποντο της Τόλφρι για το 56-65, λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο της Μεντβέντεβα για το 56-68, το οποίο ήταν και το σκορ τρίτου δεκαλέπτου.