Περίπατος στα Χανιά με +41 και τώρα... Παναθηναϊκός

Σάββατο, 12 Μαρτίου 2022 - 15:46

Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς στο ενεργητικό της, καθώς πέρασε εύκολα με 50-91 από την έδρα των Χανίων. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εξαιρετικές σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν από την αρχή μια μεγάλη διαφορά, πάνω στην οποία... «έχτιζαν» σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Θρύλος πέτυχε το «12 στα 12» στο ελληνικό πρωτάθλημα και τώρα φουλάρει για το «αιώνιο» ντέρμπι μετά από μια ακόμη επίδειξη δύναμης στην Ελλάδα. Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι Σταμολάμπρου, Σπυριδοπούλου, Νικολοπούλου και Βίτολα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και πήρε από νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν το πρώτο καλάθι με την Σταμολάμπρου, ενώ στη συνέχεια η Χάμμπλιν έκανε το 4-0 μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Η Νικολοπούλου με καταπληκτική άμυνα, έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 6-0, ενώ στη συνέχεια έκανε ένα ακόμη κλέψιμο και «σέρβιρε» ελεύθερο τρίποντο στην Σταμολάμπρου, η οποία ευστόχησε και έκανε το 9-0 για τον Ολυμπιακό.

Τα Χανιά «έσπασαν» αυτό το σερί με δίποντο της Οικονομάκη, με την Σταμολάμπρου να απαντάει άμεσα και να κάνει το 2-11. Ένα, ακόμη, κλέψιμο από τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά από την Σπυριδοπούλου, έδωσε την ευκαιρία στην Χάμπλιν να κερδίσει δύο βολές, ευστοχώντας και στις δύο και κάνοντας το 2-13, με 7:07’’ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 2-16, με την Χάρις να μειώνει σε 4-16 με δύο βολές. Νικολοπούλου και Ντέλιτς, με μία βολή η καθεμία, έκαναν το 5-17, με την Σπυριδοπούλου να φέρνει τον Ολυμπιακό στο +15 με γκολ-φάουλ (5-20). Τα Χανιά με ένα σερί 6-0, μείωσαν σε 11-20, με την Χάμπλιν να εκμεταλλεύεται την ασίστ της Σταμολάμπρου και να κάνει το 11-23, με γκολ-φάουλ.

Χάρις και Φάρρου μείωσαν σε 18-24 για τα Χανιά, με τις Πλουφ και Νικολοπούλου να κάνουν το 18-28. Το δεκάλεπτο έκλεισε με κόψιμο της Σπυριδοπούλου πάνω στην Τζουγκράκη, το οποίο οδήγησε σε αιφνιδιασμό της Σταμολάμπρου, η οποία έκανε το 18-30.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι, με την Βίτολα να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους και να ανεβάζει το σκορ σε 22-36, την ώρα που τα Χανιά σκόραραν με τις Αργυροπούλου και Χάρις. Οικονομάκη, Τσιχλάκη και Πλουφ με βολές έκαναν το 25-37, με την Τόλφρι να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και να κάνει το 25-40 για τον Ολυμπιακό.

Αλεξανδρή και Βίτολα, με βολές, ανέαβασαν το σκορ σε 26-43, με την Τόλφρι να κάνει το 26-45 και την Φάρρου το 28-45 με δύο βολές. Η Αμερικανίδα γκαρντ του Ολυμπιακού, σκόραρε τέσσερις ακόμη πόντους και έκανε το 28-49 για τον Ολυμπιακό, με 1:28’’ να απομένουν για το ημίχρονο. Το 30-51 του ημιχρόνου ήρθε από βολές των Δίελα, Τόλφρι και Ντέλιτς.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν… «ζεστές» και στο τρίτο δεκάλεπτο και σκόραραν το πρώτο καλάθι με τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 30-54, με την Χάρις να μειώνει σε 32-54. Σπυριοπούλου και Σταμολάμπρου έκαναν το 34-58, με την Ελληνίδα γκαρντ του Θρύλου να πετυχαίνει τέσσερις, ακόμη, συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 34-62.

Η Σπυριδοπούλου έστειλε τη διαφορά στο +30, μετά από ασίστ της Σταμάτη, με την Οικονομάκη να πετυχαίνει δίποντο και να κάνει το 36-64. Πλουφ και Οικονομάκη έκαναν το 38-66, με την Σπυριδοπούλου να συνεχίζει… φορτσάτη και να κάνει το 38-69 με τρίποντο και το 38-71 μετά από ασίστ της Σταμάτη.

Η Χάρις έκανε το 41-71 με γκολ-φάουλ και η Τζουγκράκη το 43-71 με δίποντο στον αιφνιδιασμό, με την Νικολοπούλου να ευστοχεί σε τρίποντο για το 43-74, με το σκορ αυτό να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου. Η Βίτολα σκόραρε με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και έκανε το 43-76, με την Φάρρου να απαντάει και να μειώνει σε 45-76. Στη συνέχεια, η Βαμβακά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +35 (45-80).

Πλουφ και Σύρρα σκόραραν για το 47-84, με 3:20’’ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Η Ντέλιτς με τρίποντο έκανε το 50-84 για τα Χανιά, ενώ η απάντηση της Δίελα ήταν άμεση και έκανε το σκορ 50-86. Η Τόλφρι με τρίποντο έκανε το 50-89, με την Σύρρα να διαμορφώνει το τελικό 50-91 στον αιφνιδιασμό, έπειτα από προσωπικό της κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 30-51, 43-74, 50-91