Ολυμπιακός-ΟΑ Χανίων: «Ερυθρόλευκο» ξέσπασμα και +16 στο ημίχρονο!

Πέμπτη, 14 Απριλίου 2022 - 15:40

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποφασισμένος να πάρει διαφορά και το «πάνω» χέρι στην αναμέτρηση. Σταμολάμπρου και Χάμπλιν με δίποντα έκαναν το 18-14, ενώ η Σταμάτη στη συνέχεια ευστόχησε σε μακρινό σουτ για το 21-16. Η αρχηγός του Ολυμπιακού συνέχισε το τρίποντο «κρεσέντο» της και έκανε το 24-18 από το ίδιο σημείο.

Η Ντέλιτς με τρίποντο έκανε το 24-21, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με δύο βολές της Σταμολάμπρου και να κάνει το 26-21 και την Πλουφ από μέση απόσταση το 28-21, διατηρώντας τον Ολυμπιακό στο +7. Η Πλουφ στη συνέχεια «σέρβιρε» έτοιμο καλάθι στη Βίτολα, η οποία έκανε το 30-21 και ανάγκασε τα Χανιά να καλέσουν τάιμ άουτ.

Η Σταμολάμπρου έκανε το 32-21 με σουτ από μέση απόσταση, με την Τσουγκράκη να ευστοχεί για τρεις και να μειώνει στους οκτώ. Η Δίελα με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 37-24 και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό, το οποίο διεύρυνε η Σταμολάμπρου με νέο τρίποντο, για το 40-24, το οποίο ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.