Όλα λάθος...

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2022 - 19:23

Την ήττα με 66-60 από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ γνώρισε ο Ολυμπιακός και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας στο Μπάσκετ Γυναικών. Κακή εμφάνιση και αστοχία στοίχισαν στην ομάδα που άργησε πολύ να μπει στο ματς. Και στο τέλος όταν έδειχνε να το ελέγχει, τα έκανε όλα λάθος.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, δεν βρήκε ρυθμό και δυσκολεύτηκε πολύ στο σκοράρισμα, ενώ ούτε στην άμυνα έδειξε συνέπεια. Με Ριντ και Κάρτερ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-5, προτού η Γκούσταφσον σκοράρει μετά από δυόμισι λεπτά για το 3-5. Η Νικολοπούλου μείωσε σε 5-8, η Σταμολάμπρου σε 7-10 και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-14 με Σωτηρίου και Ριντ. Η Γκούσταφσον πατούσε την γραμμή και μέτρησε για δύο (9-14), ενώ Κάρτερ και Αλεξανδρή έκαναν το 9-18! Η Αγιούσο με καλάθι από κοντά μείωσε 11-18, αλλά η Πότερ με καλάθι και φάουλ έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 11-21, 2:44'' για το πρώτο δεκάλεπτο. Η Αλεξανδρή με διείσδυση σκόραρε για το 11-23, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Η Κάρτερ έκανε το 11-25 με λέι απ, ενώ η Γκούσταφσον με καλάθι και φάουλ (αστόχησε στη βολή) μείωσε σε 13-25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ.

Η Αλεξανδρή συνέχισε την καλή της παρουσία και έκανε το 13-27 στην εκκίνηση του β' δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0 σερί με Σουκ (από ασίστ Σταμολάμπρου) και Σταμολάμπρου για το 17-27. Η Ριντ πέτυχε 4 εύκολους πόντους για το 20-31. Είχε μεσολαβήσει το καλάθι και φάουλ της Σουκ. Η Γκούσταφσον μείωσε μετά από δικό της επιθετικό ριμπάουντ σε 22-31, αλλά όχι για πολύ, μιας και η Χαιριστανίδου έκανε το 22-33. Η Γκούσταφσον ξανά και η Σταμολάμπρου με τρίποντο μάζεψαν τη διαφορά και διαμόρφωσαν το 27-33. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 27-34 με τη βολή της Ριντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι πολύ εύστοχος στα πρώτα λεπτά στην 3η περίοδο. Ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια τιμή, πρώτα σε 29-39 με το τρίποντο της Κάρτερ και μετά στο +12 με την Πότερ για το 29-41. Η Γκούσταφσον είχε σκοράρει αρχικά για το 29-36, ενώ η Αγιούσο με καλάθι και φάουλ και η Νικολοπούλου μείωσαν σε 34-41. Έλειπε, όμως, η σταθερότητα για τον Ολυμπιακό που έχασε πολλά σουτ και έτσι ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για να πάει το σκορ στο 34-45 με Χαιριστανίδου και Παυλοπούλου. Η Γκούσταφσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πρόσθεσε άλλους 6 πόντους για το 40-47, είχε μεσολαβήσει καλάθι της Αλεξανδρή. 6 γράψαμε; Βάλτε άλλους 4, πρώτα με βολές, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στους 5 (42-47) και μετά με δίποντο για το 44-47. Αισίως έφτασε τους 23 πόντους! Και τους έκανε 24 με μία βολή για το 45-47 που ήταν και το σκορ μετά από τρία δεκάλεπτα.

Η Ριντ ευστόχησε από τα 4 μέτρα, αλλά η Σταμολάμπρου με 5 σερί πόντους έκανε το 50-49 και έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 7:29'' για το φινάλε. Όχι για πολύ, όμως, μιας και η Κάρτερ με τρίποντο έγραψε το 50-52. Η Σουκ με μία βολή έκανε το 51-52 και η Ριντ με καλάθι και φάουλ το 51-55, 5:26'' για το τέλος. Η Σταμάτη με τρίποντο μείωσε στον πόντο (54-55), ενώ η Γκούσταφσον και η Σταμολάμπρου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3 (58-55), 3:54'' για το τέλος. Η Ριντ με βολές μείωσε σε 58-57, ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις για να έρθει το 60-57 με το λέι απ της Σταμολάμπρου. Η Σωτηρίου με 2/2 βολές, 55'' για το φινάλε, μείωσε σε 60-59, η Σταμολάμπρου αστόχησε από κοντά και η Αλεξανδρή με τρίποντο από τη γωνία, στα 26'', έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 60-62. Η Σταμολάμπρου έχασε και τις δύο βολές στα 18,8'', η Πότερ με καλάθι και φάουλ στα 9,7'' έκανε το 60-65 και το παιχνίδι έληξε 60-66 με τη βολή της Σωτηρίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά.

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.