Πλησίασε στο καλάθι με σούπερ Γκούσταφσον

Παρασκευή, 23 Δεκεμβρίου 2022 - 18:49

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι πολύ εύστοχος στα πρώτα λεπτά στην 3η περίοδο. Ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια τιμή, πρώτα σε 29-39 με το τρίποντο της Κάρτερ και μετά στο +12 με την Πότερ για το 29-41.

Η Γκούσταφσον είχε σκοράρει αρχικά για το 29-36, ενώ η Αγιούσο με καλάθι και φάουλ και η Νικολοπούλου μείωσαν σε 34-41. Έλειπε, όμως, η σταθερότητα για τον Ολυμπιακό που έχασε πολλά σουτ και έτσι ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για να πάει το σκορ στο 34-45 με Χαιριστανίδου και Παυλοπούλου.

Η Γκούσταφσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πρόσθεσε άλλους 6 πόντους για το 40-47, είχε μεσολαβήσει καλάθι της Αλεξανδρή. 6 γράψαμε; Βάλτε άλλους 4, πρώτα με βολές, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στους 5 (42-47) και μετά με δίποντο για το 44-47. Αισίως έφτασε τους 23 πόντους! Και τους έκανε 24 με μία βολή για το 45-47 που ήταν και το σκορ μετά από τρία δεκάλεπτα.

Όλα λάθος...

Ο Ολυμπιακός, αν και δεν ήταν καλός, έφτασε κοντά, αλλά στο τέλος τα έκανε όλα λάθος και ηττήθηκε 66-60 από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ...