Η παράδοση στον πρώτο τελικό

Παρασκευή, 3 Μαΐου 2019 - 10:54

Η σειρά των τελικών της Volleyleague ξεκινά το απόγευμα. Στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη με αντιπάλους τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ. Πράξη πρώτη και οι «ερυθρόλευκοι» του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ θέλουν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα.

Με στόχο να ανοίξουν το... σκορ και να πάρουν το προβάδισμα, όχι μόνο σε αγωνιστικό επίπεδο αλλά και σε ψυχολογικό! Κι αυτό θέλουν να πετύχουν οι παίκτες του Ολυμπιακού. Έχουν και την παράδοση με το μέρος τους, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Τις δύο προηγούμενες φορές που ο Θρύλος είχε το πλεονέκτημα της έδρας σε σειρά τελικών με τον ΠΑΟΚ, ήταν νικητής στο πρώτο ματς.

Τόσο τη σεζόν 2016/17 με 3-0 σετ όσο και τη σεζόν 2017/18 με 3-2 σετ. Κάτι που θέλουν να συνεχίσουν οι «ερυθρόλευκοι» και φέτος. Να κάνουν ιδανική αρχή και το πρώτο βήμα για να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους και να κατακτήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα στη σειρά.