Μια ακόμα εύκολη νίκη

Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2018 - 21:30

Την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα συνεχίζει η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα του Υδραϊκού με 13-3 και έτσι έκαναν το «επτά στα επτά» στην Α1 και φυσικά παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε εμβόλιμα, λόγω των υποχρεώσεων του πρωταθλητή Ευρώπης στο Σούπερ Καπ κόντρα στην Φερεντσβάρος.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν στο σπίτι τους μετά από 173 μέρες, μιας και ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στο «Π. Καπαγέρωφ».

Ο Θρύλος ήταν σαρωτικός με τον Γούνα να ανοίγει το σκορ ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-0 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατέβασε λίγο στροφές και πέτυχε ένα τέρμα με τον Κάκαρη με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πρώτο τους τέρμα στο ματς ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο +6 στην τρίτη περίοδο χάρη σε τέρματα των Γεννηδουνιά, Μυλωνάκη και Νικολαϊδη, με τους «ερυθρολεύκους» να τρέχουν ένα επί μέρους 5-0 στην περίοδο και ουσιαστικά να «κλειδώνουν» τη νίκη η οποία ήρθε με το σκορ να διαμορφώνεται στο 13-3.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γεννηδουνιάς με τέσσερα τέρματα και τον ακολούθησαν οι Μυλωνάκης και Νικολαϊδης με δύο.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-1, 5-0, 4-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια, 6:08), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:38), 3-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:39)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Κάκαρης (φουνταριστός, 2:03), 4-1 Πρέκας (π/π, 1:16),

3ο οκτάλεπτο: 5-1 Γενηδουνιάς, (περιφέρεια, 6:26), 6-1 Μυλωνάκης (κόντρα, 5:00), 7-1 Νικολαϊδης (φουνταριστός, 4:17), 8-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:47), 9-1 Αργυρόπουλος (κόντρα, 00:17).

4ο οκτάλεπτο: 9-2 Καζάζης (π/π, 6:29), 10-2 Μπούσλιε (φουνταριστός, 5:53), 10-3 Ίρβινγκ (κόντρα, 4:26), 11-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:44), 12-3 Νικολαϊδης (π/π, 1:41), 13-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 00:07).

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Νικολαϊδης 2, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Κάκαρης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, , Χαλυβόπουλος

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Πουλιόπουλος, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης Κ.,, Αργυρόπουλος Κ., Στελλάτος, Τσαχιλίδης, Ίρβινγκ 1, Μάντης, Ρουμάνης