Πρωταθλήτριες Ευρώπης στις καρδιές μας!

Σάββατο, 20 Απριλίου 2019 - 15:25

Δεν έχει ξαναγίνει τέτοια «σφαγή»! Αυτό που συνέβη σήμερα στο Σαμπαντέλ δεν έχει προηγούμενο! Οι αποβολές ήταν 12 για την ισπανική ομάδα και μόλις 4 για τον Ολυμπιακό! Σε ένα τελικό που κρίνεται στις λεπτομέρειες, ήταν ένας παράγοντας που κάνει τη διαφορά. Κι αυτό ήταν που έδωσε στην ισπανική ομάδα τελικά τη νίκη με 13-11.

Αλλά οι «ερυθρόλευκες» στις καρδιές μας είναι πρωταθλήτριες Ευρώπης. Κι αν δεν υπήρχαν η Γερμανίδα Μάους και ο Ρώσος Ναούμοφ, οι δύο διαιτητές του τελικά και η απαράδεκτη αβάντα στην Σαμπαντέλ, τα κορίτσια του Θρύλου θα είχαν πάρει τον τίτλο και θα επέστρεφαν στην κορυφή, κατακτώντας την LEN Euroleague.

Εντυπωσιακή εκκίνηση με «αισχρή» διαιτησία

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Από την αρχή θέλησαν να δείξουν πώς και μπορούν να πάρουν το ματς και είχαν τις δυνατότητες να το κάνουν. Τα δύο γρήγορα γκολ από την Μπάκλινγκ μέσα στο πρώτο τρίλεπτο, με σωστές επιλογές στην επίθεση, ήταν σημαντικά για την πορεία του τελικού. Το ματς ήταν συναρπαστικό. Οι αποβολές για την Σαμπαντέλ κομμάτι του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε 5, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν μόλις μία κι αυτή... χαριστική. Οι Ισπανίδες πήραν τρία γκολ από τον παίκτη παραπάνω κι αυτό ήταν που τις κράτησε στο ματς. Το πρώτο οκτάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται 3-2. Στο δεύτερο το σκηνικό με τις αποβολές δεν σταμάτησε. Τα κορίτσια του Θρύλου διατηρούσαν το προβάδισμα, η Σαμπαντέλ έμενε στο ματς ελέω διαιτησίας και τελικά με επί μέρους σκορ 4-3, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο 6-6.

Δεν τις άφησαν να διεκδικήσουν τον τίτλο ως το τέλος!

Στο τρίτο οκτάλεπτο η «μάχη» συνεχίστηκε. Ο Ολυμπιακός συνέχει να έχει το προβάδισμα, η ισπανική ομάδα ισοφάριζε και το σκηνικό ήταν ανάλογο. Στην επίθεση πολλά φάουλ από την πλευρά της Σαμπαντέλ, αλλά για αποβολή ούτε λόγος. Η Ασημάκη «έφαγε» πολύ ξύλο, το ίδιο και οι περιφερειακές του Ολυμπιακού αλλά μια από τα ίδια. Η Σαμπαντέλ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-7 στο 3:47 για το τέλος του τρίτου, αλλά εκεί οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα. Με σερί 2-0 ξαναγύρισαν το σκορ, πέρασαν μπροστά με 9-8 χάρη στο γκολ της Τσουκαλά και πήγαν στο τελευταίο οκτάλεπτο με το πάνω χέρι στο σκορ.

Εκεί ξεκίνησαν πολύ καλά. Δύο πολύ ωραία γκολ από Ελευθερία Πλευρίτου και Μπάκλινγκ και ο Θρύλος στο +3 (11-8), πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Αλλά εκεί άρχισε για τα καλά η δουλειά... Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να παίξει άμυνα. Με το παραμικρό αποβολή, ενώ στην επίθεση οι παίκτριές του «έτρωγαν» ξύλο, όμως τόσο η Μάους όσο και ο Ναούμοφ σφύριζαν... αδιάφορα! Μέσα σε όλα, η Ελευθερία Πλευρίτου έχασε ένα πολύ κρίσιμο πέναλτι 3:30 για το τέλος, για να κάνει το 12-10 για τον Ολυμπιακό. Οι αποβολές συνεχίζονταν, η Σαμπαντέλ τις αξιοποίησε και έφτασε στο 13-11 στο φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-3, 2-3, 5-2.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπάκλινγκ (περιφέρεια, 5:40), 0-2 Μπάκλινγκ (περιφέρεια, 4:55), 1-2 Ορτίθ Μουνιόθ (περιφέρεια, 2:59), 1-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 1:24), 2-3 Γκαρσία (π/π, 0:37)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Ασημάκη (φουνταριστό, 7:06), 3-4 Εσπάρ (περιφέρεια, 6:08), 4-4 Νιούσχουλ (π/π, 5:41), 4-5 Τσουκαλά (περιφέρεια, 4:30), 5-5 Νιούσχουλ (π/π, 3:22), 5-6 Μπάκλινγκ (φουνταριστό, 0:36), 6-6 Ορτίθ Μουνιόθ (περιφέρεια, 0:16)

3ο οκτάλεπτο: 6-7 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:38), 7-7 Φόρκα (π/π, 5:01), 8-7 Νιούσχουλ (κόντρα, 3:42), 8-8 Αβραμίδου (π/π, 3:21), 8-9 Τσουκαλά (περιφέρεια, 0:38)

4ο οκτάλεπτο: 8-10 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:05), 8-11 Μπάκλινγκ (π/π, 5:17), 9-11 Φόρκα (περιφέρεια, 4:55), 10-11 Ορτίζ Ρέγιες (περιφέρεια, 4:06), 11-11 Νιούσχουλ (περιφέρεια, 2:53), 12-11 Ορτίθ Μουνιόθ. (π/π, 1:58), 13-11 Στέφενς (π/π, 00:40)

Σαμπαντέλ: Εστέρ, Ορτίθ Ρέγιες 1, Εσπάρ 1, Ορτίθ Μουνιόθ 3, Γκ. Φαρέ, Στέφενς 1, Κόρντομπες, Γκαρσία 1, Φόρκα 2, Νιούσχουλ 4, Ντομενέκ, Λέιτον, Α. Φαρέ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Γκόφερς, Μπάκλινγκ 4, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα.

«Μόνο περηφάνεια» (pic)

Το μήνυμα του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού για την συμμετοχή της γυναικείας ομάδας πόλο του Θρύλου σε έναν ακόμα ευρωπαϊκό τελικό.