Στην κορυφή το 2013

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013 - 18:40

Το 8 στα 8 του Ολυμπιακού στην Α1 επί του Νηρέα Λαμίας με σκορ 18-6 κράτησε τους «ερυθρόλευκους» στην κορυφή του πρωταθλήματος, ολοκλήρωσε τις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας για το 2013. Μία χρονιά που σηματοδότησε την επιστροφή της στην κορυφή της Ελλάδας.

Το… χριστουγεννιάτικο mood δεν εξέλιπε από καμία από τις δύο ομάδες στο «Πέτρος Καπαγέρωφ». Ο Θοδωρής Βλάχος δεν θέλησε, εν τέλει, να ρισκάρει με τη συμμετοχή των Βαγγέλη Δελακά, Χριστόδουλου Κολόμβου και Αλέξανδρου Γούνα, ενώ από την ακαδημία χρησιμοποίησε μόνο τον Μανώλη Τσαχειλίδη, με αποτέλεσμα να έχει μόλις 11 παίκτες στον πάγκο της ομάδας. Από την πλευρά του, ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου μέχρι και κουβεντούλα με τον Χάρη Παυλίδη έπιασε κατά τη διάρκεια του τρίτου οκτάλεπτου, την ώρα, δηλαδή, που οι ομάδες έπαιζαν. Η επιστροφή των τεσσάρων στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» ήρθε ένα ήρεμο μεσημέρι του Σαββάτου με ήλιο, όσο κι αν οι ίδιοι ήθελαν να παίξουν καλά κόντρα στην πρώην και τέως ομάδα τους.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε κατά το προβλεπόμενο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς 3-0 και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Νηρέα. Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν τα δέοντα και πέτυχαν την 8η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος. Για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου τελείωσε καλά το 2013, αλλά το 2014 ξεκινά με τρεις πολύ σημαντικές αναμετρήσεις. Το Σάββατο, 4 Ιανουαρίου, θα παίξει εκτός έδρας με τον Παναθηναϊκό, την Τετάρτη, 8, θα παίξουν κόντρα στην Έγκερ στην Ουγγαρία για την 4η αγωνιστική του Champions League , ενώ τρεις ή τέσσερις μέρες μετά θα αντιμετωπίσει τη Βουλιαγμένη για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ντόσκας και Μουρίκης πέτυχαν από 4 γκολ, Βλαχόπουλος και Μάλιαρακ από 3.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-2, 7-1, 4-2, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Δεληγιάννης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Ποντικέας 1, Ντόσκας 4, Μουρίκης 4, Τσαχειλίδης 1, Μάλιαρακ 3, Σχίζας 1, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 3.
ΝΗΡΕΑΣ (Χατζηθεοδώρου): Φλώρος, Αναστασιάδης, Σαλπαδήμας, Κοκκινάκης, Β. Εμμανουηλίδης 1, Γ. Εμμανουηλίδης 2, Μπλάνης, Χαριτάκης 1, Δραγώνας, Σταυρόπουλος, Βλοντάκης, Μπατάκης 2, Φλέγκας.

Δ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

18-6 Και ο Κυριάκος Ποντικέας σκοράρει, με 3'04'' για τη λήξη.

17-6 Κάθε φάση είναι γκολ. Ο Μουρίκης απαντάει, με 6'19'' να απομένουν.

16-6 Ο Χαριτάκης απαντάει στα ίσια, 6'44'' για τη λήξη.

16-5 Με 7'09'' για τη λήξη, ο Τάσος Σχίζας σκοράρει από τα αριστερά.

Γ' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 4-2

Τελειώνει το οκτάλεπτο, με τρίτη ποινή του Μπατάκη.

15-5 Ο Μάλιαρακ, με 40'' για τη λήξη του τρίτου, σκοράρει στον παραπάνω.

14-5 Ο Μπατάκης σκοράρει στον παίκτη παραπάνω. Με 1'03'' για την τρίτη περίοδο.

14-4 Γκολάρα του Γιώργου Ντόσκα, 2'35'' για το ημίχρονο.

13-4 Ο Μουρίκης έκαβε το 13-4 από τα 2 μέτρα.

12-4 Έξυπνο γκολ του Γιάννη Εμμανουηλίδη από τα δεξιά.

12-3 Με 5'51'' για το τρίτο ο Μάριος Καπότσης σκοράρει από την περιφέρεια.

Β' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: 7-1

11-3: Με γκολ του Βλαχόπουλου στον παίκτη παραπάνω κλείνει το σκορ του ημιχρόνου.

Παραπάνω για τον Ολυμπιακό.

10-3 Από την περιφέρεια μειώνει ο Μπατάκης, με 39'' για το ημίχρονο.

10-2 Φετινό ατομικό ρεκόρ του Ντόσκα, σκοράρει στα ίσια με 1'04'' για το ημίχρονο.

9-2 Οβίδα του Βλαχόπουλου στην κόντρα με 1'43'' για το ημίχρονο.

8-2 Άψογη εκτέλεση, δεύτερο γκολ του Γιώργου Ντόσκα στον παίκτη παραπάνω. 2'20'' για το ημίχρονο.

7-2 Ο Άγγελος Βλαχόπουλος βάζει στα ίσια το έβδομο γκολ του Ολυμπιακού, με 3'23'' για το ημίχρονο.

Έξυπνη έξοδος του Γαλανίδη στην προσπάθεια του Νηρέα Λαμίας να σκοράρει στον παραπάνω.

6-2 Ο Μουρίκης σκοράρει στην κόντρα με διπλή προσπάθεια.

Μπλοκάρει ο Ποντικέας το σουτ του Βλοντάκη.

5-2 Ο Μπλάι Μάλιαρακ νικάει στον παίκτη παραπάνω τον Χρήστο Φλώρο.

Α' ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ 4-2

4-2 Μειώνει ο Βασίλης Εμμανουηλίδης.

4-1 Τσαχειλίδης στον παίκτη παραπάνω.

3-1 Ο Γιάννης Εμμανουηλίδης σκοράρει στον παραπάνω.

3-0 Ο Κώστας Μουρίκης σκοράρει από τη θέση του φουνταριστού.

2-0 Στην κόντρα βάζει το γκολ ο Μπλάι Μάλιαρακ.

1-0 Ο Γιώργος Ντόσκας σκοράρει στον παραπάνω.

Με σκορ 14-5 νίκησε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού τον ΑΝΟ Γλυφάδας για την 3η αγωνιστική της Α1.