Ένα ακόμα διπλό στην Κέρκυρα (vid)

Τετάρτη, 9 Ιανουαρίου 2019 - 07:34

Ημέρα νίκης είναι η σημερινή για τους «ερυθρόλευκους». Σαν σήμερα πριν από 8 χρόνια ο Ολυμπιακός πετύχαινε ένα πολύ σημαντικό «διπλό». Περνούσε νικηφόρα από την Κέρκυρα, στις αρχές του 2011, στο δρόμο για το πρώτο πρωτάθλημα στην εποχή που ο Βαγγέλης Μαρινάκης έχει τα ηνία στον Ολυμπιακό.

Το θέμα είναι πώς αυτό το «διπλό» είχε μεγάλη σημασία στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου. Με τον Ολυμπιακό να νικά 2-0, σημειώνοντας αμφότερα τα γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο ήταν αυτογκόλ, στο 55’, από τον Τσίγκα μετά την εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, για να έρθει δεκαπέντε λεπτά αργότερα (70’) ο Μιραλάς και να δώσει… αέρα δύο γκολ στον Θρύλο.

Κάτι που δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη, επικρατώντας με 2-0 των «Φαιάκων», προσθέτοντας τρεις ακόμα πόντους στο… σακούλι, στο δρόμο για την κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

Όταν έκανε το 11 στα 11!

Σαν σήμερα το 1967 ο Ολυμπιακός επικρατούσε με 1-0 της Βέροιας χάρη στο γκολ του Γιούτσου.