Σαν σήμερα: Συγκλονιστικό ματς με 11 γκολ απέναντι στον Ιωνικό! (video)

Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2024 - 09:25

Πρόκριση με εντυπωσιακό τρόπο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα το 1999, κόντρα στον Ιωνικό για τη φάση των «16». Ο Θρύλος κέρδισε με 7-4 τον Ιωνικό στη Νεάπολη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το σκορ άνοιξε για τον Ιωνικό στο 15ο λεπτό ο Μουτσοντρίγκο, με τον Καραπιάλη να κάνει το 1-1 στο 30’. Ο Ιωνικός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 31’, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με… τρία γκολ σε 5’ και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 4-2. Ο Γεωργάτος με πέναλτι στο 40’ και στη συνέχεια ο Γιαννακόπουλος και ο Νινιάδης (45’) σκόραραν για τον Θρύλο και έκαναν το 4-2.

Ο Ίβιτς στο 53’ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό, με τον Φίλη να μειώνει στο 56’ σε 5-3. Στο 65ο λεπτό ο Γιαννακόπουλος σκόραρε και πάλι για το 6-3, με τον Αφεντουλίδη να μειώνει σε 6-4 στο 80ο λεπτό. Το τελικό 7-4 «έγραψε» ο Οφορίκουε με γκολ στο 90ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέκτησε το Κύπελλο, αφήνοντας έξω την Ξάνθη στα προημιτελικά (3-1, 0-1) και τον Ηρακλή στα ημιτελικά (4-0, 1-1).

Στον τελικό αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό, του οποίου επικράτησε με 2-0, με γκολ των Μαυρογενίδη (54’) και Οφορίκουε (90’), σε μια αναμέτρηση που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 32ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής του Αμανατίδη.