Δεύτερος στο τουρνουά της Κύπρου ο Θρύλος

Τρίτη, 27 Σεπτεμβρίου 2016 - 17:39

Την ήττα με 3-1 σετ, γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Βοϊβοντίνα, στο τελευταίο του παιχνίδι στο διεθνές τουρνουά «Cyprus Volleyball Tournament», που διεξήχθη στη «Μεγαλόνησο».

Με τον Ολυμπιακό, να μην είναι σε καλή κατάσταση, ξεκίνησε το πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν αρκετά λάθη, κάτι που δεν τους επέτρεπε να μείνουν κοντά στο σκορ (10-4, 22-18). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Πειραιώτες, ανέβασαν την απόδοσή τους, και μείωσαν σε 24-23. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, με την Βοϊβοντίνα να κατακτά το πρώτο σετ με 25-23.

Με αρκετά λάθη, ξεκίνησε και το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό. Η Βοϊβοντίνα ήταν μπροστά στο σκορ (8-4), με τον προπονητή των Πειραιωτών, να παίρνει τάιμ άουτ και να βάζει για τα καλά τις φωνές στους παίκτες του. Μετά από αυτό, η εικόνα άλλαξε, η άμυνα βελτιώθηκε και ο Κοκκινάκης βοήθησε αρκετά στην επίθεση. Αλλά η Βοϊβοντίνα έκανε το 2-0, χάρη στο 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση και χάρη στα… φαρμακερά σερβίς του Αγκάμεζ, κατέκτησαν το σετ με 25-23 και μείωσαν σε 2-1 τον αγώνα.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν η ίδια, με την Βοϊβοντίνα να κατακτά και το τέταρτο σετ και τον αγώνα με 26-24.

Tα σετ: 23-25, 23-25, 25-23, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φλάβιο Γλουλινέλι): Νταφ 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Αβερκίου 2 (2/5 επ.), Φιλίποφ 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (16/30 επ., 71% υπ.-50%αρ.), Ρουμελιωτάκης 14 (14/26 επ., 60% υπ.-27% αρ.), Αγκάμεζ 26 (20/40 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκούζντα –λ (44% υπ.-31%αρ.)

Βοϊβοντίνα ( Ν. Οσμανκάτς): Σίμιτς 14 (9/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέχιτς 11 (11/28 επ., 60% υπ.-48% αρ.), Πέτροβιτς 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Πρέμοβιτς 17 (13/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούζουντζιτς 12 (11/20 επ., 1 άσσος, 36% υπ.-29% αρ.), Ράντοβιτς 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Πέκοβιτς –λ (55% υπ.-40% αρ.)/ Στάνκοβιτς 1 (1/1 επ.), Ίλινσιτς (67% υπ.-67%αρ.), Βουσίσεβιτς, Ναντάζντιν, Πέριτς, Τοντόροβιτς