Πρώτος και καλύτερος

Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 - 10:27

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Εσπερου, νίκησε τον Εθνικό με 3-0 σετ για την 3η αγωνιστική της Volleyleague και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ κυριάρχησε κατά κράτος στο τάραφλεξ, αποδεικνύοντας περίτρανα για μια ακόμα φορά ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι 5, στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με σκορ 11-16. Ο Εθνικός με υπερπροσπάθεια κατάφερε να μειώσει στους 2 (21-23 και 22-24) αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω με το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι κυανόλευκοι μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικο ταιμ (5-8) αφού από εκεί και πέρα το σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον θρύλο να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (7-16) και να κλείνει το σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν το ίδιο σοβαροί από τον πρώτο πόντο κάνοντας σαφές στους αντιπάλους τους ότι θέλουν να τελειώσουν τον αγώνα χωρίς απώλειες. Προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικο ταιμ με 6-8 και καθ’ όλη την διάρκεια του σετ κατάφεραν να κρατήσουν μια διαφορά 4ων πόντων τελειώνοντας έτσι με 21-25, κατακτώντας την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα σετ: 22-25, 15-25, 21-25

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 7-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 21-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 44% υπ -39% άριστες), Τουρνάκης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 21 (19/31 επ, 2 άσσοι), Σέιφερτ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 7 (7/12 επ, 38% υπ - 31% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 33% υπ -19% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούης 1 (1/2 επ), Ράμος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/19 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (4 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Ράουβερντινκ 8 (8/15 επ), 42% υπ -33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 70% υπ -40% άριστες), Ζουπάνης 2 (2/3 επ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/2 επ).

MVP η Χίπε (pic)

Η Γερμανίδα διαγώνιος του Ολυμπιακού αναδείχτηκε πολυτιμότερη παίκτρια της τέταρτης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

«Να διορθώσουμε τις ατέλειές μας»

Ο Γερούν Ράουβερντικ χάρηκε για τη νίκη του Θρύλου στην Καλλιθέα, ωστόσο, τόνισε ότι οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να βελτιωθούν ενόψει των επόμενων παιχνιδιών.