Κάρφωσε ξανά τον πελάτη και τον στέλνει Α2!

Τετάρτη, 3 Ιανουαρίου 2018 - 19:01

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, ήταν τελικά η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο ΜΕΤΣ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague, με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου. Ο Θρύλος, βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ (κυρίως από δικά του λάθη) και στη συνέχεια έκανε έναν υγιεινό περίπατο, επικρατώντας με 3-0 (25-27, 16-25, 18-25), σε μόλις 74’.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 11η του συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση και έκλεισε αήττητος το πρώτο της μισό, και πλέον είναι και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα. Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν γνωρίσει την απώλεια μόνο ενός σετ, αυτού κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Μεγάλο παιχνίδι, από τον Οϊβάνεν, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Ράουβερντινκ με 13 και ο Αλεξίεφ με 12, με τον Βούλγαρο άσο να έχει μάλιστα 5 άσσους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντρζίζγκα, ο οποίος προσέφερε και... ίσως την πάσα της χρονιάς μέχρι τώρα.

Μάλιστα, ο Θρύλος διεύρυνε το ρερκό των 24 νικών σε 25 ματς κόντρα στους «πράσινους» σε όλες τις διοργανώσεις, το οποίο μάλιστα τρέχει από τις 8 Μαϊου του 2010. Οι Πειραιώτες, μετρούν επίσης σε δέκα χρόνια, 10-0 σερί στα παιχνίδια με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μιας και τελευταία φορά που γνώρισαν την ήττα ως φιλοξενούμενοι είναι στο… μακρινό 2008.

Παράλληλα διεύρυναν στο 32-0 το ασύλληπτο σερί νικών που τρέχει ο σύλλογός μας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στα ομαδικά αθλήματα σε επίπεδο Ερασιτέχνη.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού, βρέθηκαν να προηγούνται με τρεις πόντους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Θρύλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8, πριν οι «πράσινοι» φτάσουν και πάλι στο +3 (11-8), με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν ξανά σε 13-13. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σετ, φτάνοντας και μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.

Μετά τις οδηγίες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, οι παίκτες του πήραν «μπρος» και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 18-20, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει 23-23 και μάλιστα να μην μπορεί να πάρει κανένα από τα δύο σετ μπολ. Τελικά ο Οϊβάνεν με δύο συνεχόμενους άσσους, έδωσε το πρώτο σετ στον Θρύλο με 27-25.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας πραγματικός περίπατος για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι όντας εξαιρετικοί στο σερβίς, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους «πράσινους», φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με έξι πόντους διαφορά (10-16). Ο Παναθηναϊκός, μείωσε σε 13-17, αλλά το σερβίς έδωσε και πάλι τη λύση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τρομερή άνεση έκαναν το 0-2 (16-25).

Η εικόνα το τρίτου σετ, ήταν πάνω κάτω η ίδια, με τους δύο ομάδες να συμβαδίζουν αρχικά στο σκορ, ωστόσο στη συνέχεια ένα σερί 6-0 του θρύλου, μετέτρεψε το 9-10 σε 10-15. Οι Πειραιώτες, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +6 (14-20) με μπλοκ των Αλεξίεφ και Ανδρεάδη και με σερβίς στο φιλέ του Γκολζάνι διαμορφώθηκε το 18-25 με το οποίο οι Πειραιώτες έφυγαν νικητές με 3-0 από το Μετς.

Tα σετ: 0-3 σε 1.15, 25-27 (30'), 16-25 (22'), 18-25 (23') σε 74'

1ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 25-27

2ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 16-25,

3ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):Oϊβάνεν 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 11 (6/11 επ., 5 άσσοι, 30%υπ.-20%αρ.), Ραούβερντινκ 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου –λ (71%υπ.-43%αρ.)/Ζουπάνης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (50%υπ.-25%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης

Παναθηναϊκός (Δ. Ανδρεόπουλος): Σιρμπενάγκελ 6 (3/5, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Μπολζάνι 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 58%υπ.-31%αρ.), Ένσινκ 1 (1/1 επ., 31%υπ.-8%αρ.), Γκούζντα –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Βασιλακόπουλος, Κουμιώτης

*Οποιος έχει πρόγραμμα εφαρμογής διακοπής διαφημίσεων πρέπει να το βάλει σε παύση, προκειμένου να παρακολουθήσει το live.

«Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς μας»

Ο προπονητής της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού μίλησε για το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟ, υπογραμμίζοντας ότι η ομάδα του με τη νίκη που πέτυχε ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη νέα χρονιά.

Καλή χρονιά με κάρφωμα

Με τον ΠΑΟ παίζει στο Μετς ο Ολυμπιακός, που θέλει να κάνει το 11 στα 11. Live στο gavros.gr το ματς στις 17:00/ΕΡΤ2.

Αήττητος μετά τις… διακοπές!

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα του παιχνίδια μετά το πέρας των εορτών, μετρά επτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Volleyleague.