Νίκη κόντρα στην Σλοβακία με φοβερό Κουμεντάκη!

Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου 2019 - 01:22

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά με την Σλοβακία στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» η Εθνική μας ομάδα βόλεϊ Ανδρών. Λίγες ημέρες πριν αναχωρήσει για το Μονπελιέ, όπου θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η «γαλανόλευκη» επικράτησε 3-2 σετ της Σλοβακίας, έχοντας πρώτους σκόρερ τον Νίκο Ζουπάνη και τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με 14 πόντους!

Οι δύο προπονητές, Ανδρεόπουλος και Κράβαρικ, έκαναν πολλές αλλαγές δοκιμάζοντας σχήματα και παίκτες και το ματς κρίθηκε στο πέμπτο σετ, με την Σλοβακία να έχει το προβάδισμα μέχρι και με τρεις πόντους (10-7) και να έχει και το πρώτο ματς μπολ στο 14-12.

Με άσσο του Φράγκου η Εθνική ισοφάρισε σε 14-14 και κατάφερε με τα αποτελεσματικά σερβίς του Πετρέα, να φθάσει στη νίκη. Ο Παπαλεξίου με… πέναλτι έκανε το 16-15 και το 17-15 έγραψε ο Κουμεντάκης!

Η Εθνική θα προπονηθεί Δευτέρα και Τρίτη στο Ρέντη και το απόγευμα της Τρίτης θα πετάξει μέσω Άμστερνταμ για Μονπελιέ…

Τα σετ: 21-25, 25-14, 18-25, 25-20, 17-15

ΕΛΛΑΔΑ: Ζουπάνης 14 (3 άσσοι, 11/29 επ.), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 2 μπλοκ, ½ επ.), Πετρέας 12 (8/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (12/17 επ.,), Φράγκος 12 (1 άσσος, 80% υπ., 11/28 επ.), Πρωτοψάλτης (94% υπ. 0/7 επ.), / Κοκκινάκης (λ, 76%), Ζήσης (λ, 75% υπ.), Κουμεντάκης 14 (12/21 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ.), Ράπτης 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης 1 (1 άσσος), Ανδρεόπουλος 2 (1 μπλοκ, 1/1 επ.), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ.), Παπαλεξίου 3 (3/3 επ.).

Σλοβακία: Μιτσάλοβιτς 7 (7/11 επ.), Πάτακ 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Κραϊνοβιτς 7 (1 άσσος, 67% υπ., 4/5 επ., 2 μπλοκ), Ζάκο 2 (1/2 επ., 1 άσσο), Όντροβιτς 1 (1/1 επ.), Λουξ 12 (9/21 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ.), / Βίτκο (λ, 75% υπ.) Ιχνατ (λ, 53% υπ), Κρίκο, Κόβατς 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) Πάλγκουτ 2 (1 άσσος, 1/1 επ.), Γκαβέρντα 16 (1 άσσο, 1μπλοκ, 14/25 επ.), Φίρκα 7 (6/16 επ., 1μπλοκ 33% υπ.).

Νίκη με σούπερ Στιβαχτή και Πετρέα!

Η εθνική μας ομάδα βόλεϊ Ανδρών επικράτησε με 3-1 σετ της Σλοβακίας στο κλειστό του Ρέντη, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος…