Εύκολα κόντρα στον Εθνικό

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020 - 18:51

Μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague πήρε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και έτσι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ρίχνει όλο της το βάρος στον δεύτερο τελικό του League Cup κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Από κει και πέρα στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκουράσει τους βασικούς Πετρέα, Φίνγκερ, Χουσάϊ, Τερβαπόρτι και Γκέργκι.

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε γρήγορα με 5-1 και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του σετ. Το +4 παρέμεινε με τους «ερυθρόλευκους» που είχαν πρώτο σκορ τον Ασπιώτη με 5 πόντους και το απόλυτο 100% στην επίθεση, ενώ ακολουθούσαν με 3 οι Κουμεντάκης (3/4 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/1, 2 μπλοκ) και Παπαλεξίου (2/3 επ., 1 μπλοκ) και με 2 ο Ριζόπουλος (2/5 επ.). Ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 17-24 και πήρε το σετ με 17-25 κάνοντας το 1-0.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ αποφασιστικά και στο 2ο σετ, στην έναρξη του οποίο προηγήθηκε με 5-0, φτάνοντας στο 1-9 στη συνέχεια στο σημείο κατά το οποίο το τεχνικό επιτελείο των γηπεδούχων εξάντλησε και τα δυο τάι άουτ. Η εξέλιξη του σετ ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ η οποία εκτόξευσε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά φτάνοντας στο 2-11 και στο 5-13. Ακολούθησε ένα 6-0 σερί που διαμόρφωσε το σκορ στο 5-19 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 8-21 και με ένα νέο 4-0 σερί να παίρνει με 8-25 το δεύτερο σετ, μέσα σε 18 λεπτά.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 3ο σετ, στο ξεκίνημα του οποίου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-4 και με 9-6 στη συνέχεια. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα 4-0 προηγήθηκε με 9-10, πηγαίνοντας στο +2 με 10-12. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μέχρι το 14-15 το προβάδισμα, όταν ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι σε 15-15, σημείο στο οποίο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 16-16. Με ένα 2-0 σερί ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 αρχικά για το 16-18 και το +3 στη συνέχεια με 18-21. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 19-21, όμως ο Θρύλος έτρεξε ξανά ένα 4-0 σερί, έφτασε στο 19-25 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 σε 61’. 17-25 (19’), 8-25 (18’), 19-25 (24’)

1ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 1-8, 5-16, 7-21, 8-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 10 (5/6 επ., 5 μπλοκ), Ασπιώτης 19 (17/24 επ., 2 μπλοκ ), Κουμεντάκης 12 (11/14, 1 μπλοκ, 41%υπ.-19%αρ.), Ριζόπουλος 9 (5/13, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 86%υπ.-71%αρ.), Κοκκινάκης –λ (80%υπ.-80%αρ.)/ Βουλκίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: Δαλακούρας 5 (5/18 επ. 57%υπ.-43%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 6 (6/11 επ.), Χατζόπουλος 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 4 (3/14, 1 μπλοκ), 1 (1/4 επ.), Χρηστουηλίας 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 50%-30%αρ.), Κοντοστάθης –λ (69%υπ.-42%αρ.), Σιμανίδης, Παλαβουζόπουλος, Λουμπούτης, Ζαχαρούλης