Ανατροπή και 2-1, με εμπειρία και πάθος! Πάμε να το πάρουμε!

Τρίτη, 21 Σεπτεμβρίου 2021 - 20:25

Στο τρίτο σετ η Αστερίξ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί. Η ομάδα του Κουτίνιο έδειξε να έχει χάσει λίγη από την ενέργειά της. Δεν πήγαινε τόσο δυνατά, σε κάθε μπάλα, όπως έκανε στο 2ο σετ, το οποίο και πήρε, για να ισοφαρίσει σε 1-1. Οι Βελγίδες συνέχισαν να πιέζουν στην επίθεση, βγάζοντας τρομερές άμυνες και κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους, στο 4-9. Ο Ολυμπιακός, μετά το τάιμ άουτ του Κουτίνιο, έδειξε να διαβάζει καλύτερα τις επιλογές της Αστερίξ, παίζοντας έξυπνα και μειώνοντας σε 7-9. Ο κόσμος άρχισε να τραγουδά και να σπρώχνει τις παίκτριες του Θρύλου.

Και στο κάλεσμα αυτό, η ομάδα του Ολυμπιακού ανταποκρίθηκε! Συνέχισε την αντεπίθεσή της, ισοφάρισε σε 11-11 και πέρασε μπροστά, με 12-11! Έδειξε ότι θα είναι ένα κλειστό σετ, το οποίο θα πηγαίνει κοντά-κοντά, σε σκορ. Και πράγματι, στο 12-12, στο 13-12 και στο 13-13, αυτό έδειξαν οι δύο ομάδες. Παιχνίδι λεπτομερειών…

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο 14-14, αλλά και στο 15-15. Σε κάθε πρόοδο του Ολυμπιακού, η Αστερίξ είχε την απάντησή της. Οι Βελγίδες έδειχναν πεισμωμένες να μείνουν στο ματς, αλλά και ο Ολυμπιακός, έδειχνε αποφασισμένος να πάρει το σετ και να… σαλπίσει αντεπίθεση νίκης! ΤΡΟΜΕΡΟ πλασέ από τη Μαριάνα Κόστα στο 17-15, δείγμα της τεράστιας αθλητικής ευφυΐας της Βραζιλιάνας παίκτριας! Με αυτό το +2 ο Ολυμπιακός μπορούσε να ανοίξει το σκορ…

Το τρίτο σετ συνεχίστηκε… πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να διατηρήσει την ψυχραιμία του και παράλληλα το πάνω χέρι, για να κρατήσει τα ηνία του σετ και να πάρει τα ηνία του ματς. Στο 22-20, η ψυχολογία ήταν «ερυθρόλευκη». Η τρομερή άμυνα της Χριστοδούλου και το καρφί της Χίπε, στο 23-20, έδειξε να… σφραγίζει τη νίκη για τον Θρύλο, στο τρίτο σετ… Η εμπειρία του Θρύλο και η διαχείριση του Κουτίνιο, έφερε το 25-21, με το οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 σετ!