Δυναμικό 3-0 σετ σε... μία ώρα και κάτι!

Σάββατο, 13 Νοεμβρίου 2021 - 19:52

Λίγα 24ωρα πριν την ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Πόρτο, οι γυναίκες του Ολυμπιακού νίκησαν με 3-0 σετ τον Πορφύρα μέσα σε μόλις 67 λεπτά αγώνα, για το πρωτάθλημα της Volley League.

Τα κορίτσια του Θρύλου τον Πορφύρα με 3-0 σετ (25-10, 25-17, 25-20) στο κλειστό του Ρέντη, για την 8η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την έβδομη τους νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» δε δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην φιλοξενούμενη ομάδα. Πρώτη σκόρερ κόντρα στον Πορφύρα, αναδείχθηκε η Χίπε που σημείωσε 26 πόντους, ενώ είχε και 5 άσσος ενώ με 10 ακολούθησε η Μαρία Γενιτσαρίδη. Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον την προσοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αφού την Τρίτη (16/11, 19:00) αντιμετωπίζει την Πόρτο στο πρώτο ματς της φάσης των «32» του CEV Cup, με την «ερυθρόλευκη» αποστολή να αναχωρεί το πρωί της Κυριακής με προορισμό την Πορτογαλία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κόντρα στον Πορφύρα και προηγήθηκε με 10-4, με άσσο της Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, έφτασε γρήγορα στο +10 (16-6) με την Γενιτσαρίδη. Ο Θρύλος πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με «όπλο» το σερβίς του, αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τις φιλοξενούμενες, φτάνοντας την στο +15 (24-9) με άσσο της Χίπε, ενώ κατέκτησε το πρώτο σετ (25-10) με ωραίο πόντο από την Γενιτσαρίδη.

Με προβάδισμα 4-0 «μπήκαν» στο δεύτερο σετ με τον Πορφύρα οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες με μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφτασαν το σκορ στο 12-8 και στη συνέχεια, στο +8 (20-12) με την Χίπε. H oμάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα και με επίθεση της Σάλας έφτασε στο 25-17, κατακτώντας και το δεύτερο σετ. Και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 15-14 και σε 18-17, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν επέτρεψαν την ισοφάριση σε καμία από τις δυο περιπτώσεις, πηγαίνοντας στο 20-17 με τη Σάλας. Από επίθεση άουτ του Πορφύρα, διαμορφώθηκε το 21-17, με τον Θρύλο να φτάνει στο 25-20 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.07. 25-10 (19'), 25-17 (23'), 25-20 (25')