Ολυμπιακός: Στην Πόρτο και το δεύτερο σετ

Τρίτη, 16 Νοεμβρίου 2021 - 19:55

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0, δεχόμενος δύο πόντους από μπλοκ της Ρενατίνια και δύο πόντους από την πορτογαλική επίθεση. Τον πρώτο πόντο του Ολυμπιακού τον πήρε η Σάλας, κάνοντας το 4-1, αφού νίκησε το διπλό μπλοκ της Πόρτο. Ακολούθησαν δύο λάθη και ένας πρώτος χρόνος της Πόρτο, με το σκορ να γίνεται 5-3. Ο Ολυμπιακός με την Γενιτσαρίδη να καρφώνει δυνατά και να δημιουργεί «μπέρδεμα» στην πορτογαλική άμυνα, έκανε το 7-5 με την απάντηση από πλευράς Πόρτο να ναι άμεση για το 8-5.

Εμμανουηλίδου και Βίλβερτ πέτυχαν από έναν πόντο για κάθε ομάδα, κάνοντας το 9-6, για να ακολουθήσει από ένα λάθος στο σέρβις για το 10-7. Η Βίλβερτ με άσο έκανε το 12-7, δίνοντας αέρα 5 πόντων στην ομάδα της και ανάγκασε τον Ολυμπιακό να πάρει τάιμ άουτ. Η Πόρτο απέκτησε διαφορά 7 πόντων (14-7), για να απαντήσει η Σάλας με δύο συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 14-9. Το 16-10 έκανε η Ρενατίνια με δυνατό καρφί για την Πόρτο δίνοντας της προβάδισμα 6 πόντων.

Ο Ολυμπιακός με την Χίπε να πετυχαίνει τρεις σερί πόντους, με μπλοκ και δύο καρφιά, μείωσε σε 17-13 και έδειξε να έχει… πνοή σε αυτό το δεύτερο σετ. Η Πόρτο αντέδρασε και απέκτησε ξανά μεγάλο προβάδισμα με 21-14, με μπλοκ της Βίλβερτ.

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και αντιμετωπίζοντας μεγάλα προβλήματα από το μπλοκ της Πόρτο, έμεινε πίσω με 23-14. Ο Ολυμπιακός με δύο πόντους της Γενιτσαρίδη έκανε το 23-16, ενώ μείωσε σε 23-17 χάρη σε λάθος της Πόρτο. Το 25-18 για την Πόρτο το έκανε η πασαδόρος, με ένα έξυπνο πέρασμα.

Η διακύμανση του 2ου σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-18

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Πόρτο και καλείται να κάνει υπέρβαση στο Ρέντη...