Αγνώριστος και πρώτη ήττα στη σεζόν

Δευτέρα, 13 Δεκεμβρίου 2021 - 21:25

Την πρώτη του ήττα στη σεζόν γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη για την 7η αγωνιστική της Volley League. Με εξαίρεση το πρώτο σετ και το δεύτερο μέχρι λίγο πριν το τέλος του, η εικόνα του πρωταθλητή Ελλάδας δεν ήταν καλή.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ με 2-4, αλλά κατάφερε να επιστρέψει άμεσα. Ισοφάρισε σε 4-4 με τον άσο του Πέριτς και προσπέρασε με 5-4 με τον Μιγιαΐλοβιτς. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Παγένκ με μπλοκ και ένα λάθος στο σερβίς του Παναθηναϊκού έκαναν το 12-10, ενώ ο Έγκλεσκαλνς με καρφί έκανε το 15-13. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορά και στο +3, με την παράβαση από τους φιλοξενούμενους για το 16-13, με τον προπονητή τους να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παγένκ με άσο έκανε το 17-13, ο Ζουπάνη με πρώτο χρόνο το 18-14 και η διαφορά πήγε και στο +5 (19-14), μετά την άστοχη επίθεση του Στάλεκαρ. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε με νέο πόντο το 20-14, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-16 και ο Καζάζης κάλεσε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στους αθλητές του στο φινάλε του πρώτου σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους (21-18 και 22-19), αλλά ο Πέριτς έβαλε τα πράγματα σε μία σειρά με τρομερό πόντο για το 23-19. Εν τέλει, το πρώτο σετ (1-0) κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-20.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 2-0 με δύο πόντους (ο δεύτερος με άσο) από τον Μιγιαΐλοβιτς και με 4-1. Ο Πέριτς έκανε με δυνατό καρφί το 5-3 και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο το 6-4. Ο Έγκλεσκαλνς με μπλοκ έκανε το 7-4 και ο Παγένκ με υπέροχο πρώτο χρόνο το 8-5, σε μία πολύ ωραία επίθεση. Το λάθος του Φαν Ντεν Ντρις και το τρομερό καρφί του παθιασμένου Μιγιαΐκοβιτς έφερε το 10-6 για τον Θρύλο και το τάιμ άουτ για τους φιλοξενούμενους. Μία διαφορά που εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 10-11 με 0-5 σερί! Σε αυτό, όμως, μπήκε ένα τέλος και ο Ζουπάνη με πρώτο χρόνο έκανε το 12-12. Ο Πέριτς με δύο σερί πόντους έκανε το 15-13 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Στιβαχτής με έξυπνο πλασέ διαμόρφωσε το 17-15. Με έξυπνο πλασέ πήρε και ο Μιγιαΐλοβιτς τον πόντο για το 18-17, με τον Φαν Ντεν Ντρις να κάνει λάθος στην επίθεση και να γράφει το 19-17 για τον Ολυμπιακό. Ο Ζουπάνη με πρώτο χρόνο διατήρησε το +2 για τον Ολυμπιακό (20-18), αλλά όχι για πολύ. Μία κακή υποδοχή έφερε το 20-20 και ένας άσος το 20-21, με τον Δημήτρη Καζάζη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Μιγιαΐλοβιτς δεν σημάδεψε σωστά και έγινε το 21-23 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του β' σετ και το 1-1 στα σετ έγινε με μπλοκ του Φαν Ντεν Ντρις στον Πέριτς για το 21-25.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 με Έγκλεσκαλνς, αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη του Ολυμπιακού και βρέθηκαν μπροστά με 4-7. Το τάιμ άουτ του Καζάζη δεν άλλαξε κάτι και το σκορ έγινε 4-10!! Η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική και όλα έδειχναν σε εκείνο το σημείο να λειτουργούν λάθος στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να έρθει και το 6-13 από τον Φαν Ντεν Ντρις που έκανε ζημιά. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 8-18 και ο Έγκλεσκαλνς το 9-19, ενώ ο Δαλακούρας σημείωσε άσο για το 10-19. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η κακή εικόνα του Ολυμπιακού «έφερε» αυτό το 14-25 και το 1-2 στα σετ.

Με τον ίδιο τρόπο μπήκε ο Ολυμπιακός και στο 4ο σετ, αντί να βγάλει μία αντίδραση και μεγαλύτερη ενέργεια. Μάλιστα, δεν του έβγαινε τίποτα και μετά από άστοχη προσπάθεια του Έγκλεσκαλνς ήρθε το 3-8! Ο Χαραλαμπίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 6-10 και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-15 στη συνέχεια. Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει κι άλλο με το μπλοκ στον Δαλακούρα για το 14-18. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19 με πλασέ του Πέριτς, σε μία προσπάθεια να βγάλει αντίδραση έστω και προς το τέλος του σετ. Όμως, δεν άλλαξε κάτι και το μπλοκ στον Πέριτς έκανε το 17-23. Με άσο από τον Έγκλεσκαλνς και μπλοκ του Πέριτς ο Ολυμπιακός έκανε το 20-23 και το 21-23 ήρθε με την άστοχη επίθεση του Ανδρεόπουλου. Εν τέλει, όλα τελείωσαν με 21-25 από τον πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ για το 1-3 στα σετ. Κακή εικόνα και πρώτη ήττα στη σεζόν...

Τα σετ: 25-20, 21-25, 14-25, 21-25