Ολυμπιακός: Σαρωτικός στο ντεμπούτο του Τζουλιάνι

Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 - 17:45

Άνετη νίκη, εκτός έδρας, με 3-0 σετ κόντρα στο Φίλιππο Βέροιας πήρε η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον πάγκο. Κυρίαρχος ο Θρύλος, τελείωσε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο γήπεδο και πήρε μεγάλο προβάδισμα από την αρχή, στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Ο Θρύλος μπήκε πολύ αποφασιστικά στο γήπεδο και πήρε τους πρώτους του πόντους χάρη στα εντυπωσιακά μπλοκ των κεντρικών του. Οι «ερυθρόλευκοι» με το πολύ αποτελεσματικό σέρβις του Ανδρεάδη, κατάφεραν να «τρέξουν» ένα σερί 0-13(!) και να «καθαρίσουν» από νωρίς το πρώτο σετ, χωρίς να επιτρέπουν στους αντιπάλους τους να αντιδράσουν. Ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από πάιπ του Μιγιαΐλοβιτς (0-7) και Πέριτς, ενώ στη συνέχεια τα τριπλά μπλοκ που έστηνε η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ανέβασαν τη διαφορά στο +11 από πολύ νωρίς, με το σκορ να είναι 0-11! Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Παγένκ, Πέριτς και Στιβαχτή στα «ερυθρόλευκα» μπλοκ, τα οποία σταμάτησαν αλλεπάλληλες επιθέσεις των γηπεδούχων. Το 0-12 το έκανε ο Παγένκ με έναν εντυπωσιακό πρώτο χρόνο σε συνεργασία με τον Προύσαλη και αφού είχε «χαλάσει» η υποδοχή του Φίλιππου χάρη στο σέρβις του Ανδρέαδη. Το 0-13 το έκανε ο Ζουπάνι με ένα πολύ δυνατό καρφί, ενώ τον πρώτο πόντο του τον πήρε ο Φίλιππος Βέροιας σε εκείνο το σημείο, με πέρασμα στην μεγάλη διαγώνιο. Πέριτς και Ζουπάνι με πολύ καλές επιθέσεις πήραν τους επόμενους πόντους για τον Ολυμπιακό σε ένα σετ, διαδικαστικού χαρακτήρα μετά το τόσο εντυπωσιακό ξεκίνημα, με το σκορ να ανεβαίνει σε 4-16 για τον Ολυμπιακό. Το σκορ εξελίχθηκε σε 5-18, με τους Ζουπάνι και Ανδρεάδη να στήνουν ένα, ακόμη, τρομερό μπλοκ και να κάνουν το 5-19 για την ομάδα του Τζουλιάνι. Ο Προύσαλης μοίραζε καταπληκτικά το παιχνίδι και έβγαλε… μόνο του τον Μιγιαΐλοβιτς, ο οποίος έκανε εύκολα το 5-20 για τον Ολυμπιακό. Το σκορ ανέβηκε σε 7-22 χάρη σε ένα καρφί του Ζουπάνι και ένα δυνατό σέρβις του Μιγιαΐλοβιτς, για να έρθει στη συνέχεια στην κόντρα μπάλα ο Πέριτς και να κάνει το 7-23 για τον Ολυμπιακό. Το 8-24 έκανε ο Πέριτς με ένα εντυπωσιακό καρφί, ενώ το σετ «έκλεισε» υπέρ του Ολυμπιακού με 8-25, χάρη σε μονό μπλοκ του Παγένκ πάνω στον κεντρικό του Φίλιππου Βέροιας.

Στην αρχή του δεύτερου σετ ο Φίλιππος Βέροιας ήταν πιο ανταγωνιστικός κόντρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε πόντους από καρφιά των Πέριτς και Ζουπάνι, με το σκορ να είναι 5-4 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ζουπάνι στη συνέχεια μαζί με τον Προύσαλη με μπλοκ έκαναν το 5-5 ενώ το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ήρθε δια χειρός Παπαδόπουλου για το 5-6. Το 5-7 ήρθε μετά από λάθος χτύπημα των γηπεδούχων και η διαφορά ανέβηκε στους τρεις πόντους χάρη σε ένα ακόμη «ερυθρόλευκο» τριπλό μπλοκ στη σημερινή αναμέτρηση. Η διαφορά παρέμεινε εκεί και ο Πέριτς με πάιπ έκανε το 6-10, με τον Σονάρι να μειώνει με κερδισμένο μπλοκ άουτ σε 7-10. Ανδρεάδης και Προύσαλης συνεργάστηκαν για ακόμη μια φορά και με πρώτο χρόνο ο Ανδρεάδης έκανε το 7-11 για τον Ολυμπιακό, με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 7-12 με ένα τρομερό καρφί. Ο Πέριτς με δύο συνεχόμενους πόντους του έκανε το 7-14, δίνοντας στον Ολυμπιακό ολοένα και μεγαλύτερο προβάδισμα, «καθαρίζοντας» από νωρίς και το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-16, με τον Ζουπάνι να κάνει το 11-17 με πάιπ, και τον Σονάρι να ξαναμειώνει στους 5 με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Ο Σονάρι με δύο συνεχόμενους άσους, μείωσε σε 14-17 για τον Φίλιππο Βέροιας, με τη διαφορά να παραμένει στους τρεις και το σκορ να γίνεται 15-18 μετά από παράβαση του Μιγιαΐλοβιτς στο φιλέ. Ένα λάθος των γηπεδούχων και ένα μπλοκ του Χαραλαμπίδη έκαναν το 15-20 για τους «ερυθρόλευκους», με τον Παπαδόπουλο στη συνέχεια να καρφώνει δυνατά στη διαγώνιο και να κάνει το 15-21, βάζοντας τον Ολυμπιακό έξι πόντους μπροστά στη τελική ευθεία του σετ. Ο Παπαδόπουλος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 16-22 για τον Ολυμπιακό, με τον Πέριτς να κάνει ένα εντυπωσιακό μπλοκ για το 16-23. Το μεγαλύτερο ράλι του αγώνα έγινε στον 40ο πόντο του δεύτερου σετ με τον Παπαδόπουλο να το λήγει με ένα όμορφο πλασέ και να δίνει το σετ μπολ στον Ολυμπιακό. Ο Φίλιππος πήρε δύο συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 18-24, με τον Χαραλαμπίδη στη συνέχεια με πρώτο χρόνο να κάνει το 18-25 και το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός ήταν άλλο επίπεδο και στο τρίτο σετ και τελείωσε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Ζουπάνι έκανε με πρώτο χρόνο το 4-6 και ακολούθησε ένα διάστημα με τρία διαδοχικά μπλοκ του Δαλακούρα που έκαναν το 5-12!! Ο Πέριτς με καρφί έκανε το 8-16 για το νταμπλ σκορ υπέρ του Θρύλου και ο ίδιος, με μπλοκ αυτήν τη φορά, «έγραψε» το 9-18. Ο Δαλακούρας με καρφί έκανε το 11-20 και εν τέλει ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με καρφί του ίδιου παίκτη για το 15-25 και το 0-3 σετ.

Τα σετ: 8-25, 18-25, 15-25

Φίλιππος Βέροιας (Δημήτρης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 2 (2/4 επ.), Μπέριο 2 (2 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 6 (5/14 επ., 1 άσσος - 12% υπ., 6% άριστες), Σονάρι 11 (9/25 επ., 2 άσσοι - 75% υπ., 50 % άριστες), Στουντζίνσκι 1 (1/25 επ. - 50% υπ., 41% άριστες), Κουπατσιάρης 1 (1 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ. 61% υπ., 33% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Παγένκ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ - 60% υπ., 40% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Πέριτς 19 (15/26 επ., 4 μπλοκ - 33% υπ., 17% άριστες), Ζουπάνη 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. 89% υπ., 78% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ - 100% υπ., 100% άριστες), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ. 67% υπ., 33% άριστες), Δαλακούρας 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ - 50% υπ., 50% άριστες).