Μία καλή προπόνηση ο Θρύλος πριν τον Παναθηναϊκό

Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2022 - 21:08

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο Ρέντη όπου νίκησε με 3-0 σετ τον Μίλωνα, ανεβάζοντας την απόδοσή του από το ένα σετ στο άλλο. Πήρε και αυτό το ματς χωρίς βαθμολογικές απώλειες και τώρα στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι στους πρώτους πόντους ήταν ισορροπημένο. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με +2 με τον Μιγιαΐλοβιτς για το 6-4, αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και προηγήθηκαν 7-8. Ο Τέπαν με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 8-8, ενώ ο Ζουπάνι με άσο έγραψε το 12-9. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 4 πόντους (14-10), ενώ ο Μιγιαΐλοβιτς με μπλοκ έκανε το 16-12. Ο Ζουπάνι με πρώτο χρόνο έκανε το 19-15, ενώ με άστοχη επίθεση του Πέριτς και κακή υποδοχή του ίδιου ο Μίλωνας μείωσε σε 20-19. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο, από συνεργασία με τον Στιβαχτή, έκανε το 21-19. Με άστοχες επιθέσεις του Μίλωνα ήρθε το 24-19 και το 1-0 στα σετ έκλεισε με νέα χαμένη επίθεση για το 25-20.

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ απέναντι στον Μίλωνα. Μπήκε καλύτερα σε σχέση με το πρώτο και ανέβασε ταχύτητα, χωρίς να μπορεί ο αντίπαλός του να ακολουθήσει. Ο Πέριτς έκανε το 2-1 και ο Παγένκ με πρώτο χρόνο το 6-3. Ο Στιβαχτής έκανε το μπλοκ για το 10-4 και η διαφορά παρέμεινε σε υψηλή τιμή. Ο Ζουπάνι έγραψε το 12-6 με δικό του πόντο, ενώ ο Μιγιαΐλοβιτς με άσο ανέβασε το σκορ στο 13-6. Το μπλοκ του Τέπαν και δύο διαδοχικοί άσοι του Ζουπάνι διαμόρφωσαν το 17-7 υπέρ του Θρύλου. Ο Τέπαν με νέο πόντο, με πλασέ, έκανε το 19-9 για το +10. Συνεχόμενες κακές επιθέσεις, όπως αυτή με τον Παπαδόπουλο να αστοχεί σε καρφί χωρίς μπλοκ, επέτρεψαν στον Μίλωνα να μειώσει σε 24-18, προτού ο Ολυμπιακός πάρει και το δεύτερο σετ (2-0) μετά το μπλοκ του Προύσαλη για το 25-18.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός είχε ακόμη πιο εύκολο. Για την ακρίβεια, ο ίδιος, με τη σοβαρότητα που το αντιμετώπισε, το έκανε ακόμη πιο εύκολο. Προηγήθηκε με 5-3 με άσο του Πέριτς και έκανε με τον ίδιο τρόπο το 9-4 ο Παγένκ. Ο Ζουπάνι έγραψε το 12-4 και η διαφορά ανέβηκε και σε διψήφια τιμή, με τον Μιγιαΐλοβιτς για το 17-7 με άσο. Ο Τέπαν έκανε το 19-8 και εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 3-0 σετ για τον Θρύλο μετά και το 25-12 του τρίτου σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-12