Ισοφάρισε ο Μίλων σε 1-1

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 - 19:01

Μπορεί ο Ολυμπιακός να πήρε νωρίς «κεφάλι» στο σκορ στο δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκε με 2-0, από ένα λάθος του Μίλωνα και έναν τρομερό άσο του Παγένκ, όμως ένα σερί 1-5 από τον Μίλωνα, τον έφερε μπροστά με 3-5, με πρωταγωνιστές τους Χανδρινό και Καϊσλάσαλο. Ο Χανδρινός με άσο έκανε και το 4-7, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του Ψάρα, με τον Ζουπάνι να καρφώνει σε πρώτο χρόνο και να μειώνει σε 5-7.

Ο Μιγιαΐλοβιτς με ένα εντυπωσιακό χτύπημα πίσω από τη γραμμή των τριών μέτρων, έκανε το 6-8, με τον Καϊσλάσαλο να κάνει το 6-9 με καρφί στην ευθεία. Μόρις και Μούχλιας, διατηρούσαν τον Μίλωνα στο +4, καθώς με μπλοκ και καρφί αντίστοιχα έκαναν το σκορ 7-11. Σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος αντέδρασε και απάντησε στους φιλοξενούμενους με ένα σερί 4-0 και με «όπλο» τα σερβίς του Παγένκ, ο οποίος χαλούσε την υποδοχή του Μίλωνα. Ο Ζουπάνι με μονό μπλοκ έκανε το 10-11, με τον Παγένκ να κάνει άσο για το 11-11.

Ο Μίλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων, χάρη σε λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση, με το σκορ να γίνεται 12-15. Ο Δαλακούρας με τρομερό καρφί στη διαγώνιο έκανε το 13-15. Το 13-16 έγινε με ένα μεγάλο διαιτητικό λάθος, καθώς δεν καταλογίστηκε «πεντακάθαρη» υπέρβαση στο φιλέ, ενώ στη συνέχεια ο Μιγιαΐλοβιτς αστόχησε σε καρφί.

Ο Παγένκ με τρομερό μπλοκ έκανε το 15-17, με τον Μιγιαΐλοβιτς να δίνει συνέχεια στο σερί του Ολυμπιακού και με εξαιρετικό μονό μπλοκ να φέρνει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (16-17). Ο Καϊσλάσαλο έκανε το 16-18, με τα μπλοκ του Μίλωνα να του δίνουν και πάλι το +4 στη συνέχεια (16-20). Ο Μιγιαΐλοβιτς έκανε το 17-20 με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ενώ ένα λάθος χτύπημα του Μούχλια έκανε το σκορ 18-20, με τον Καϊσλάσαλο να κάνει το 18-21.

Ο Τζουλιάνι δικαιώθηκε σε ένα ακόμη βίντεο τσάλεντζ στον επόμενο πόντο και δόθηκε η παράβαση στο φιλέ του Καϊσλάσαλο, με το σκορ να γίνεται 19-21. Ο Παγένκ σε πρώτο χρόνο έκανε το 20-22, αλλά στη συνέχεια ένα άουτ σερβίς έκανε το 20-23. Ο Μίλωνας έκανε επίσης λάθος και το σκορ πήγε 21-23, με τον Χανδρινό να κάνει το 21-24 και να δίνει σετ μπολ στον Μίλωνα. Ο Ζουπάνι σε πρώτο χρόνο έκανε το 22-24, ενώ ένα «ερυθρόλευκο» λάθος στη συνέχεια έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους, σε μια φάση που σηκώνει αρκετή συζήτηση για το ενδεχόμενο υπέρβασης από τον πασαδόρο του Μίλωνα.