Χαμένες ευκαιρίες και ισοφάριση!

Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022 - 20:10

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές για τον Ολυμπιακό καθώς η Βίλμα Σάλας βρήκε άσσο για το 1-0. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο έκανε το 2-1 και μετά από video check που είχε πλάνο για επαλήθευση οι «πράσινοι» προηγήθηκαν προσωρινά με 2-3.Η Χριστοδούλου έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Θρύλο με το σκορ 4-3 και η Χαντάβα με μπλοκ το 4-4. Παράβαση των φιλοξενούμενων και ισοφάριση για το 5-5. Η αρχηγός του Παναθηναϊκού σκόραρε ξανά για το 6-6 αλλά με δικό της λάθος στο σερβίς έγινε το 7-6. Οι ομάδες ξεκίνησαν πόντο- πόντο το 2ο σετ με το σκορ 7-7 αλλά με εκπληκτικό πόντο της Σάλας ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με 9-7 ξεσηκώνοντας και πάλι το κόσμο που έχει δημιουργήσει «καυτή» ατμόσφαιρα στο Ρέντη.

Η Χίπε ανέβασε ρυθμούς στο σετ για να ολοκληρώσει ένα μίνι σερί τριών πόντων για τον Ολυμπιακό με το σκορ 10-7. Η Μεταξά μείωσε στον πόντο για τον Παναθηναϊκό αλλά ο θρύλος απάντησε για το 11-9. Η Άγκοστ με ψηλό άλμα κάρφωσε δυνατά για το 12-10 και η Κωνσταντίνου μείωσε ξανά στον έναν για το 12-11. Φάση «καρμπόν» για με την Τέιλορ Άγκοστ για το 13-12 και μετά από λάθος τελείωμα των «πρασίνων» έγινε το 14-12. Η Κουβανή με καρφί στην ευθεία έκανε το 15-12 και η Κωνσταντίνου και πάλι σκόραρε για το 15-13. Εκπληκτική φάση με τη Χίπε να πατάει δυνατά στο παρκέ και να καρφώνει για το 16-13 μετά από φάση διαρκείας και άμυνες για σεμινάριο.

Το σερβίς του Παναθηναϊκού σημάδεψε την Κουβανή ακραία με σκοπό να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού και τα κατάφερε με το σετ να είναι ισόπαλο 16-16. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 πήραν προβάδισμα με 16-17 και μετά από video challenge που ζήτησε ο πάγκος των «πράσινων» το σκορ έγινε 16-18. Έλλειψη συγκέντρωσης και άουτ επίθεση της Σάλας για το 16-19 με τον Κάρλο Παρίζινα βλέπει το +3 να γίνεται -3 και να καλεί σε τάιμ-άουτ. Η Κουβανή πήρε τον πόντο και το «αίμα της πίσω» για το 17-19 και το 18-19 ανάγκασε αυτή τη φορά τον κ. Γκάιτς να καλέσει σε διακοπή. Το σερί μεγάλωσε σε 3-0 για την ομάδα του Θρύλου που έφερε ξανά το σετ ισόπαλο 19-19. Μπλοκ άουτ για το 20-20 και νέα ισοπαλία στο σετ.

Η Γκρόθες με έξυπνο τρόπο πήρε τον πόντο για το 20-21και η Σάσκια Χίπε απάντησε ωραίο καρφί για την ισοφάριση. Μονό μπλοκ της Εμμανουηλίδου έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στα κορίτσια του Ολυμπιακού 22-21 και άμεση ισοφάριση σε 22-22. Κρίσιμος πόντος που καταλήγει στον Θρύλο με τη Χίπε να σκοράρει για το 23-22 και την Κωνσταντίνου να ισοφαρίζει ξανά. Οριακή φάση με τους διαιτητές να δίνουν άουτ και το video check να δικαιώνει το θρύλος φτάνοντας μια ανάσα από το σετ με το σκορ 24-23. Η Στεπανένκο αστόχησε στο σερβίς για το 25-24. Η Χατζηευστρατιάδου σκόραρε για το 26-26 και με άσσο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-27. Το σετ ολοκληρώθηκε 26-28 με μπλοκ στη Σάλας και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 1-1.