Κυρίαρχος ο Θρύλος, πέρασε στους «16» της Ευρώπης με δύο νίκες!

Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2022 - 20:18

Την πρόκριση την είχε πάρει μετά το δεύτερο σετ. Τόσα χρειαζόταν. Ο Ολυμπιακός, όμως, πήρε και τη νίκη και έτσι προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup με δύο νίκες επί της Κομάρνο, την οποία κέρδισε και στο Ρέντη, αυτήν τη φορά με 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στον αγώνα και επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του, δείχνοντας διάθεση και μεγάλη ενέργεια. Ο Τράβιτσα με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 και ο Παγένκ με άσο το 2-1. Ο Λινάρδος με πρώτο χρόνο και ο Στερν με μονό μπλοκ έκαναν το 4-2 για τους «ερυθρόλευκους». Ο Κουμεντάκης με δύο συνεχόμενους πόντους με μπλοκ άουτ έφερε το 7-3, ο Ιντάλγκο με μπλοκ και ο Στερν με καρφί έκαναν το 9-5 για τον Ολυμπιακό που έφτασε και στο νταμπλ σκορ (10-5) με τρομερό πρώτο χρόνο του Παγένκ. Ο Ιντάλγκο με δυνατή επίθεση και μετά με άσο και ενδιάμεσα ο Κουμεντάκης με μπλοκ άουτ έκαναν το 14-6 για τον Ολυμπιακό που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Στερν με καρφί στη μεγάλη διαγώνιο «έγραψε» το 16-7 για τον Ολυμπιακό και ο Ιντάλγκο με νέο πόντο το 17-7. Με εντυπωσιακό πάτημα και καρφί του Στερν ήρθε το 20-9 και το πρώτο σετ ουσιαστικά είχε κριθεί. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο (22-11), ο Στερν με άσο (23-11), ο Ιντάλγκο (24-11) και ο Όγκουρτσακ με λάθος διαμόρφωσαν το 25-12 στο πρώτο σετ (1-0) υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Παγένκ με τον ίδιο τρόπο, με πρώτο χρόνο, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-0 στο δεύτερο σετ. Ο Στερν έκανε το 3-1 και ο Κασπέρκεβιτς με παράβαση το 5-3. Το μπλοκ του Στερν στον Σάρεκ και το καρφί του Σλοβένου, σε συνδυασμό με τον πόντο του Κουμεντάκη, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 10-7. Ο Λινάρδος έκανε το 12-9, αλλά ακολούθησε ένα σημείο που ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, με αποτέλεσμα η Κομάρνο, όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Τράβιτσα με παράβαση έκανε το 12-13 και δύο μπλοκ στον Στερν έφεραν το 12-15 και τον Ολυμπιακό στο -3. Σε αυτό το αρνητικό σερί έβαλε τέλος ο Λινάρδος (13-15), ενώ ο Στερν με πόντο και ο Παγένκ με μπλοκ στον Φορό, έκαναν το 16-16. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά με την άστοχη επίθεση του Σάρεκ (17-16) και βρέθηκε και στο 19-17 με Κουμεντάκη και μπλοκ από τον Ιντάλγκο. Ο Κουμεντάκης πήρε πόντο με μπλοκ άουτ για το 21-18, ο Στερν έκανε το 22-19 αλλά και το 23-21 με τρομερό καρφί στην ευθεία και το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε με το δυνατό τελείωμα του Ιντάλγκο (25-21) για τον Ολυμπιακό (2-0).

Στο τρίτο σετ ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι αποφάσισε να κάνει αλλαγές, δίνοντας ανάσες αλλά και ευκαιρίες σε νεαρούς αθλητές όπως ο Χανδρινός και ο Πετσιάς. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε ανταγωνιστικός, έκανε το 1-1 με μπλοκ από τον Παπαγγελόπουλο και προηγήθηκε 5-3 από τον άσο του νεαρού Χανδρινού. Ο Ζουπάνι με τρεις πόντους και ο Χανδρινός έκαναν το 10-9 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Χανδρινός με ωραίο τελείωμα στη μεγάλη διαγώνιο «έγραψε» το 11-9 και ο Δαλακούρας έκανε το 14-11. Ο Ζουπάνι δεν αστόχησε για το 15-12, ο Γκέργκελι έστειλε άουτ την μπάλα για το 17-15 και ο Παπαγγελόπουλος με νέο μπλοκ έφερε τον Ολυμπιακό στο +3 (18-15). Η Κομάρνο ισοφάρισε σε 18-18 και ο Ζουπάνι με δυνατό τελείωμα που δεν κατάφερε να σταματήσει το διπλό μπλοκ έκανε το 19-18, ενώ ο Χανδρινός πήρε μπλοκ άουτ για το 20-18. Ο νεαρός αθλητής είχε πολύ καλή παρουσία και με δυνατό καρφί έκανε το 21-19, ενώ ο Λινάρδος με μπλοκ το 22-19, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Ο Χανδρινός με νέο πόντο (πήρε μπλοκ άουτ) έφερε πιο κοντά τον Ολυμπιακό στη νίκη (23-20), ο Ζουπάνι έκανε το 24-21 και το ματς τελείωσε (3-0 σετ) με 25-21 με νέο μπλοκ του Λινάρδου. Έτσι, ο Ολυμπιακός εκτός από την πρόκριση μετά τα δύο πρώτα σετ, πήρε και νέα νίκη επί της Κομάρνο.

Τα σετ: 25-12, 25-21, 25-21