ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛ ΑΒΙΒ! 3-0 Σετ την Μακάμπι και τώρα… ευρωπαϊκό στο ΣΕΦ!

Κυριακή, 5 Μαρτίου 2023 - 22:20

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός φανέρωσε την ανωτερότητα και την ποιότητα του, κατακτώντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στο Ισραήλ. Ο Θρύλος έγραψε ακόμη μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του... Θα διεκδικήσει με αξιώσεις τον τρίτο του ευρωπαϊκό τίτλο και θα κάνει περήφανο τον ερυθρόλευκο κόσμο αλλά και ολόκληρο τον ελληνικό αθλητισμό! Στο Τελ Αβίβ πήγε για να κατακτήσει εξ αρχής δύο σετ και σε περίπτωση που γινόταν αυτό, να διεκδικήσει και την νίκη. Το σενάριο ιδανικό, καθώς οι παικταράδες του Τζουλιάνι κυριάρχησαν στο μπλοκ (14), πήραν σκορ από το εξαιρετικό τους σερβίς (10 άσσοι) και εν τέλει πήραν μία καθαρή επικράτηση με 3-0 (20-25, 23-25, 14-25) σετ.

Εξαιρετικό αποτέλεσμα ενόψει ΣΕΦ, καθώς ο Θρύλος γίνεται πλέον ξεκάθαρο φαβορί και παίζει για τρία αποτελέσματα. Με 3-0, 3-1 και 3-2 κατακτά το CEV Challenge Cup, ενώ αν ηττηθεί χωρίς να κερδίσει σετ, τότε θα σηκώσει την κούπα μέσω του χρυσού… Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ιντάλγκο (16 πόντοι) – Στερν (17 πόντοι), αλλά και από τα υπόλοιπα παιδιά, καθώς όλοι αγωνίστηκαν με την ψυχή τους και δεν άφησαν περιθώριο στους Ισραηλινούς. Σειρά έχει ο επαναληπτικός στο Φάληρο (15/03, 20:00), όπου 12 χιλιάδες ΓΑΥΡΟΙ θα κατακλείσουν το ΣΕΦ και θα πανηγυρίσουν την ευρωπαϊκή κούπα μαζί με την ομαδάρα του βόλει…

O αγώνας:

Προβάδισμα Θρύλου με 25-20!

Στην έναρξη της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές… χέρια. Ο Θρύλος, μετά το 9-9, απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο πόντων, χάρη σε δυο κερδισμένα μπλοκ άουτ των Κουμεντάκη (9-10) και Στερν (9-11). Ο Κουμεντάκης διατήρησε το +2 στο 10-12 και ο Στερν, με άσσο, στο 13-15. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 4-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 17-15, όμως «απάντησαν» με ένα 3-0, για να ανακτήσουν τα ηνία στο 17-18. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 19-19, αλλά η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Θρύλο! Από σερβίς αουτ των Ισραηλινών προήλθε το 19-20, ενώ ο Στερν με μπλοκ έγραψε το 19-21. Η Μακάμπι μείωσε με τον Ιγκλέσιας (20-21), ο Θρύλος κυριάρχησε και με ένα 4-0 σερί πήρε το πρώτο σετ! Ο Γκουσταβάο, με πρώτο χρόνο, σημείωσε το 20-22, ο Ιντάλγκο με δυο σερί πόντους έδωσε το πρώτο σετ μπολ (20-24) και με μπλοκ των Στερν-Γκουσταβάο, διαμορφώθηκε το 20-25, για το 0-1 στα σετ υπέρ του Θρύλου!

2-0 οι «ερυθρόλευκοι», 25-23!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 1-4, με δυο διαδοχικά μπλοκ του Παγενκ, ενώ με νέο σερί, ξέφυγε με +5 στο 6-11. Ωστόσο, στο σημείο αυτό, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 6-0 σερί, προηγήθηκαν με 12-11. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 12-14, με μπλοκ του Τράβιτσα και ξέφυγε με +2 στο 13-15. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 15-15, με τον Ιντάλγκο να βάζει ξανά τον Θρύλο στη θέση του «οδηγού» στο 15-16 και την Μακάμπι να «απαντάει» για το 18-16. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 20-18, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και προσπέρασε με 3-0 σερί, φτάνοντας στο 20-21, χάρη στο μπλοκ του Γκουσταβάο στον Ιγκλέσιας! Με επίθεση του Ιντάλγκο, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε στο 4-0, για το 20-22! Η Μακάμπι ισοφάρισε σε 22-22, όμως και πάλι ο Θρύλος ήταν αυτός που «μίλησε» στο φινάλε του σετ! Ο Ιντάλγκο διαμόρφωσε το 22-23, ο Παγενκ, με μπλοκ, έδωσε το πρώτο σετ μπολ (23-24) και ο Στερν, με άσσο, «έγραψε» το 23-25, για να φτάσει ο Θρύλος στο πολύ σημαντικό προβάδισμα με 2-0 στα σετ!

«Σαρωτικός» ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» εντυπωσιακά στο τρίτο σετ. Για την ακρίβεια, ο Ιντάλγκο κέρδισε τρεις διαδοχικούς άσσους, για το 3-0! Ο Παγένκ έκανε το 4-1, ο Στερν κέρδισε μπλοκ για το 6-2, ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, ο Θρύλος έφτασε στο 8-3. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυριαρχούν και η διαφορά έφτασε στο +6 (4-10), με τρομερό μονό μπλοκ του Στερν, ο οποίος στη συνέχεια, κέρδισε άσσο, για το +7 (5-12). Η Μακάμπι μείωσε σε 13-8, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +7 (8-15). Η διαφορά των επτά πόντων παρέμεινε (10-17), με τον Σαφόνοφ να καρφώνει άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και με τρεις σερί άσσους του Στερν, έφτασε στο +10 (12-22). Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-13, ο Στερν το 24-14 και μετά από επαφή στην αντένα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-14 και νίκησαν με 3-0!

Τα σετ (0-3): 20-25, 23-25, 14-25

1ο σετ: 7-8, 16-15, 16-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι της Μακάμπι Τελ Αβίβ προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 10 άσσους, 32 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.