Και άλλο γλέντι και άλλο κάρφωμα, μία ανάσα από το πρωτάθλημα!

Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024 - 19:10

ΕΤΣΙ. Να μην ξανασηκώσει κεφάλι ΠΟΤΕ. Ο Ολυμπιακός ταπείνωσε ξανά τον Παναθηναϊκό, με τρομερή εμφάνιση και έκανε πανηγυρικά το 2-0 στους τελικούς της Volley League επικρατώντας με 3-0 σετ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη»!

Απολαυστικό παιχνίδι από τους Πειραιώτες, οι οποίοι απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου και πάνε ολοταχώς για το νταμπλ. Xαρακτηριστικό του μεγαλείου ψυχής της ομάδας του Καστελάνι ήταν το τρίτο σετ. Όπου επέστρεψε από το 16-19 και πήρε πανηγυρικά το τρίτο σετ που κλείδωσε τη νίκη.

Την Πέμπτη (18/4), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον τρίτο τελικό στην έδρα του ΠΑΟ, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Volley League.

Με μπλοκ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Γκουσταβάο να εκμεταλλεύεται την κακή τοποθέτηση των παικτών του Παναθηναϊκού και να «γράφει» το 6-5. Πάιπ του Ιντάλγκο και στη συνέχεια, άσσος, για το +3 (8-5) των πρωταθλητών Ελλάδας, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8 και 10-10, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το 12-10 του Θρύλου, ο οποίος ξέφυγε και πάλι με +3 (18-15), με μπλοκ του Τζούριτς. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης κέρδισε δύο σερί άσσους και έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (21-16) στους «ερυθρόλευκους», που συνέχισαν την κυριαρχία τους και έφτασαν με σχετική άνεση στο 25-17 και στο 1-0 σετ, με πόντο του Γκουσταβάο! Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μέτρησε τέσσερις άσσους και ισάριθμα μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟ «μπήκε» πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-1, με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο και να μειώνει σε 4-3. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικούς άσσους του Στερν, προσπέρασαν με +2 (7-5), ενώ ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 9-6. Μπλοκ του Τζούριτς και +4 (11-7), με τον Γκουσταβάο να παίρνει άσσο, για το +5 (12-7). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-10, ο Τζούριτς «απάντησε» (14-10), με μπλοκ, ενώ ο Τράβιτσα σήκωσε «τείχος» (μονό μπλοκ) και ανέβασε τη διαφορά στο +6 (19-13). Με δύο σερί άσσους του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ξέφυγε με +8 (21-13), με τον Ιντάλγκο να «καθαρίζει» το σετ, με πλασέ, για το 25-16 και το 2-0.

Με τον 15ο άσσο (15-0), 26-24 και 3-0!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 4-2, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές» και προσπέρασαν με 5-4, με άσσο του Στερν. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε δύο φορές (7-7, 8-8), με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο, για το 11-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξέφυγαν με +3 (12-15, 13-16, 14-17) και +4 (15-19), όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του και με δύο σερί άσσους του Τζούριτς, ισοφάρισε σε 20-20! Ο Στερν ισοφάρισε σε 21-21 και 22-22, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23), με επίθεση του Κουμεντάκη! Ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 24-24, ο Τζούριτς έδωσε ένα ακόμα σετ μπολ/ματς μπολ (25-24), με τον Τράβιτσα να τελειώνει το ματς με άσσο, για το 26-24 και το 3-0!

Τα σετ (3-0 σε 1.19): 25-17, 25-16, 26-24

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων, ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3άσσοι, 21% υπ. - 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. - 21% άριστες)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. - 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. - 50% άριστες)