Πιο ψηλά ο Θρύλος

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2014 - 02:09

H αναρρίχηση του Ολυμπιακού ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα περνάει από το Ρέντη και το σαββατιάτικο ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου (20:00, Novasports 1) για τη 13η αγωνιστική της Volleyleague.

Πέρα από το μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι «ερυθρόλευκοι» είναι τρίτοι με 27 βαθμούς και ο Φοίνικας δεύτερος με 28, η αναμέτρηση αποκτά ιδιαίτερο χαρακτήρα μετά και την κλήρωση της φάσης των «16» του Κυπέλλου που έφερε τις δύο ομάδες αντίπαλες.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αγωνιστούν χωρίς προβλήματα με εξαίρεση την απουσία του Μενέλαου Κοκκινάκη. Ο Φοίνικας Σύρου προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με την Κηφισιά με 3-0 σετ αλλά έχει μόλις δύο, όλες από τον ΑΟΚ. Στον πρώτο γύρο νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ, σε ένα ματς, ωστόσο, που δεν είχε παίξει ο Γιορντάνοφ λόγω τραυματισμού.

Στο παρελθόν έχουν γίνει 12 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων και ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες με 9-3.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Γεροθόδωρος και Μυλωνάκης.

«Μπράβο στα κορίτσια»

Την προσπάθεια των παικτριών του στο ματς με τους Ίωνες εξήρε ο τεχνικός του Θρύλου, Γιάννης Νικολάκης.