Έγραψε ιστορία ο Θρύλος, στους «4» της Ευρώπης!

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024 - 19:32

Ιστορικές στιγμές ζει και το «ερυθρόλευκο» χάντμπολ που έγινε το τρίτο τμήμα του Θρύλου που προκρίνεται στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά τη γυναικεία ομάδα πόλο στο LEN Champions League και την Κ19 του ποδοσφαίρου στο UEFA Youth League.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς πέρασε νικηφόρα και από τη Σλοβενία και το Νόβο Μέστο επικρατώντας της Κρκα 25-19, την οποία είχε νικήσει και πριν μια εβδομάδα με 31-26 στην Ηλιούπολη, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EHF European Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος.Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στα ημιτελικά αήττητοι, μετρώντας 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια για τη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0, στο 2:25, με γκολ του Κάβτσιτς, ο οποίος «έγραψε» και το 3-1, στο 6:29. Ο Μιχαηλίδης διατήρησε το +2 (2-4), στο 7:23 και στη συνέχεια, ο Θρύλος πάτησε «γκάζι» και ξέφυγε με +4 (2-6), με τον Τζίμπουλα (8:55). Η Κρκα μείωσε σε 6-5, ο Τζίμπουλας έδωσε και πάλι διαφορά δύο τερμάτων (5-7), στο 17:46, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα, δέχθηκαν 3-0 σερί και βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω (8-7). Σάββας (8-8, 25:33) και Βίντα (26:46) έβαλαν ξανά μπροστά (8-9) τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κράτησε το προβάδισμα, με την Κρκα να προσπερνάει (10-9). Ο Παπαβασίλης, στο 29ο λεπτό, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το 10-10 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, αλλά οι Βίντα (38:17) και Κάβτσιτς (39:19) έδωσαν και πάλι το προβάδισμα (12-13) στον Ολυμπιακό! Ο Θρύλος δεν κατέβασε... ταχύτητα και ξέφυγε με +3 (13-16), με ωραίο γκολ του Βίντα, στο 42ο λεπτό, με τον Πασσιά να διατηρεί τη διαφορά των τριών τερμάτων (14-17), σκοράροντας στο 46:16. Στο 51:23, ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» πέντε γκολ (17-21) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν με υψηλές «στροφές» και έφτασαν στο 24-18, με τον Καραμπουρνιώτη, στο 58ο λεπτό! Το τελικό 25-19 «έγραψε» ο Σάββας, με γκολ στο τελευταίο λεπτό!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-7, 8-7, 10-10 (ημιχ.) 11-10, 13-13, 14-16, 16-19, 18-22, 19-25.

MRK Κρκα (Μίρκο Σκόκο): Ράου, Μπραντέσκο, Μαϊστόροβιτς 5, Μούχιτς 5, Λ. Ράσο, Βούκιτς 1, Στανόγιεβιτς 1, Ντ. Ράσο 1, Νίκολιτς 4, Μπράγιερ, Λάβριτς, Μάτκο 1, Ντέργκανκ, Μπλάζεβιτς, Χόρβατ 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Βίντα 4, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4

Διαιτητές: Γιόβιτς-Αρναούτοβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/4-1/1