Το σέρβικο τείχος και τα… απλά!

Κυριακή, 29 Οκτωβρίου 2017 - 12:02

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ωραίος ο Ολυμπιακός… Παιχνίδι με παιχνίδι δείχνει πραγματάκια, ανεβαίνει και παρουσιάζει ένα πολύ καλό πρόσωπο απόντος του φυσικού του ηγέτη. Γιατί και αυτό έχει σημασία. Άντε, μπαίνει την Κυριακή και ο Σπανούλης. Κρίμα βέβαια που δεν θα δούμε αυτή την ομάδα ποτέ πλήρη, γιατί απουσιάζει ο Τιλί, αλλά τουλάχιστον να μπει υγιής και δυνατός ο αρχηγός.

Λοιπόν… Ήρθε η Κίμκι του 3-0 στο ΣΕΦ και… τσαλαπατήθηκε. Ο Ολυμπιακός της θύμισε πόσο σκληρή είναι η Ευρωλίγκα. Της έδειξε πως αυτός είναι το αφεντικό στο ματς και ότι δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω χτες το βράδυ στον Πειραιά. Τα ήξερε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, τα είχε επισημάνει αλλά είδε τους παίκτες του να τους… δένονται κόμπο από τους «ερυθρόλευκους».

Κάτι βασικό: Μην ξεγελιέστε από τους 23 πόντους του Σβεντ. Είχε 1/8 δίποντα (από 0/6) και 4/9 τρίποντα (από 3/8). Κέρδισε 10 φάουλ και είχε 9/9 βολές ενώ μοίρασε 5 ασίστ. Η αντιμετώπιση που είχε ο Ολυμπιακός πάνω του ήταν εξαιρετική. Τον έπαιξε με τέσσερις παίκτες. Ξεκίνησε ο Παπανικολάου, πήγε ο Παπαπέτρου, και ο Μάντζαρης, πέρασε και ο Τόμπσον. Κοίταξε να τον κουράσει ενώ είναι χαρακτηριστικό στο 3ο δεκάλεπτο- εκεί που χτίστηκε η διαφορά και ο Ολυμπιακός έβαλε ασφάλειες- πως όσες φορές πέρασε τον αντίπαλό του έβγαινε μπροστά του ο Μιλουτίνοφ υψώνοντας με το κορμί του κυριολεκτικά σαν τείχος. Του έριξε μία τάπα και είχε και μία αλλοίωση. Ένα άλλο σημείο αναφοράς της άμυνα του Ολυμπιακού; 0 πόντους ο Μάρκοβιτς, 2 ο Τζένκινς. Για την Κίμκι σκόραραν 7 παίκτες από τους 10 που χρησιμοποίησε (δεν είχε και τον Χάνεϊκατ) και ο Ολυμπιακός την εξάντλησε έχοντας καλές αλλαγές στις περισσότερες φορές στην άμυνά του, ενώ έκοψε (νο.1 στόχος του) το τρανζίσιον παιχνίδι της.

Μπροστά τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα από την αρχή. «Βαράμε» στη ρακέτα. Από το 1ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κτύπαγε συνέχεια μέσα. Κοντά στο καλάθι. Με Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, μετά ο Μακλίν. Δεν ήταν αυτοσκοπός να σουτάρει από μακριά αλλά να την παίξει στο καλάθι της. Και όποτε η άμυνα του έδινε ευκαιρία έτρεχε στο τρανζίσιον παίρνοντας εύκολους πόντους. Τελείωσε με 62% δίποντα, πολύ υψηλό ποσοστό ενώ ήταν μετρημένος στα τρίποντά του… 6/17 – 35% τη στιγμή που είχε κρατήσει τους Ρώσους στο 28% (6/21).

Μιας και ανέφερα τα τρίποντα… Ο Στρέλνιεκς μου φαίνεται αρχίζει (αν και περιμένω να δω τώρα και με Σπανούλη) να βρίσκει κάπως τον ρόλο του. Βέβαια έπαιξε και στη θέση, στο “2”. Πήρε τις προσπάθειές του, μοίρασε 3 ασίστ, ωστόσο μένω στο απλό, στο λογικό, στο πασιφανές. Τα 2/2 τρίποντα ήρθαν, το 1ο από την αδύναμη πλευρά που είχε στηθεί, το 2ο όταν έφυγε η βοήθεια για τον Αγραβάνη, κλείστηκε και ο Άγρα τον είδε ελεύθερο. Κάποιες φορές ξεχνάμε πόσο απλό είναι το μπάσκετ. Πως τα απλά πράγματα είναι και τα τέλεια. Δεν χρειάζεται να σκοτώνεται για να βρει μισό μέτρο σουτ.

Σε άλλα επιμέρους τώρα, σε κάποιες σκόρπιες σκέψεις… Ο Παπαπέτρου ξεκίνησε και πάλι πολύ καλά στο ματς, είχε κάποια άστοχα ντράιβ αλλά ήταν μετά αποδοτικός σε άμυνα και επίθεση. Τον έβγαλε στο 8΄και μετά άργησε να ξαναμπεί. Αν θυμάμαι καλά μπήκε στο τελευταίο λεπτό της 2ης περιόδου. Ας τον ρε κόουτς λίγο παραπάνω εκεί που το έχει βρει. Εκεί που έχει πάρει φόρα.

-Ο Μακλίν όσο φορές με τσαντίζει στην άμυνα άλλο τόσο μου αρέσει στην επίθεση. Πέρα από σκορ με δικές του κινήσεις κοντά αλλά με τα σουτάκια που δεδομένα είχε και έχει, δίνει και πράγματα μετά από χαμένες προσπάθειες των συμπαικτών του από εκεί που δεν το περιμένει κανείς.

-Πολύ καλές άμυνες και πάλι από τον Τόμπσον που αποδεικνύει πόσο killer και στυγνός είναι.

-Ο Ρόμπινσον στο 2ο δεκάλεπτο δημιούργησε πολλά θέματα. Πέτυχε 8 πόντους σε 2.30 λεπτά αλλά η αντίδραση ήταν ακαριαία από τους «ερυθρόλευκους» με επιμέρους… 15-2. Να μικραίνουν και τα κενά διαστήματα.

-Ο Ρόμπερτς δεν έχει βρει ακόμα ρυθμό. Θέλει χρόνο. Μου αρέσει σε κάποιες στιγμές το πως “ανοίγει” την ομάδα, σε άλλες “χάνεται”.

Στον Μάντζαρη, δεν υπήρχαν ΑΡΔ!

Ο Θεόφιλος Τυριντζής γράφει στον «ΓΑΥΡΟ» τη γνώμη του για ένα θέμα το οποίο έχει απασχολήσει αρκετά και αρκετούς αυτές τις ημέρες.

Τα κέρδη και ο Γουίλτζερ

Ο Θεόφιλος Τυριντζής γράφει στον «ΓΑΥΡΟ» για το τι αποκόμισε από τον αγώνα με τον Άρη ο Ολυμπιακός, όπως επίσης για το νέο μεταγραφικό του απόκτημα.