«Εκτέλεσε» τον Αρη και τώρα η ΤΣΣΚΑ!

Σάββατο, 13 Μαΐου 2017 - 19:10

Το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε τον Αρη στην Θεσσαλονίκη με 84-77 και πλέον βρίσκεται ένα βήμα μακριά από την πρόκρισή του στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με 16/34 τρίποντα έκαναν σμπαράλια την άμυνα του Αρη και πήραν την πολυπόθητη νίκη. Κορυφαίος παίκτης στη νίκη του Θρύλου ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 23 πόντους. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ είχε 3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Σπανούλης, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Κεμ Μπιρτς και Γιώργος Πρίντεζης, οι οποίοι πέτυχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο Καναδός σέντερ μάλιστα έκανε double-double, καθώς μάζεψε και 14 ριμπάουντ!

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο Final 4 και στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Ο Ολυμπιακός με καλάθια των Σπανούλη, Παπαπανικολάου και Μπιρτς προηγήθηκε με 9-6 και ο Αρης απάντησε με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς για το 9-9. Στη συνέχεια ο Θρύλος με δύο σερί τρίποντα από τους Πρίντεζη και Ουότερς έκανε το 15-9 και ο Μπιρτς με γκολ-φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 9 (18-9). Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Παπανικολάου πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο πίσω από το κέντρο και έδωσε αέρα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (24-14).

Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε σερί πόντους έκανε το 29-17 για τους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με 9 σερί πόντους μείωσαν σε 29-26. Ο Παπανικολάου με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 31-26 και στη συνέχεια ο Γκριν με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 8 (34-26). Ο Αρης με δύο βολές του Κάμινγκς πλησίασε στους 4 (34-30), όμως, ο Ουότερς με νέο τρίποντο έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 7 (37-30). Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν άστοχος και έδωσε τη δυνατότητα στον Αρη να μειώσει σε 43-41, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Σοβαρεύτηκε και το «καθάρισε»

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε! Αρχικά, ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 46-44 και στη συνέχεια ο Παπανικολάου το 49-44. Ο Σπανούλης με λέι απ στον αιφνιδιασμό έδωσε αέρα 7 πόντων στους πρωταθλητές Ελλάδας (51-44) και στη συνέχεια ο αρχηγός με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (55-44). Ο Ολυμπιακός είχε βρει πλέον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και με καλάθια των Μπιρτς, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μάντζαρη προηγήθηκε με 65-48 και έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη νίκη επί του Αρη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +12 (67-55).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 58-69 με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς και στη συνέχεια σε 62-69 με καλάθι του Γιάνκοβιτς. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Αγραβάνη για το 72-62 και στη συνέχεια ο Ουότερς έκανε το 78-62, βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε ο Αρης ήταν να μειώσει σε 84-77, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 41-43, 55-67, 77-84

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Κάμινγκς 16, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 9, Ντραγκίσεβιτς 14 (4), Σκοτ 11 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8 (1), Ζάρας 10 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Οουότερς 9 (3), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 23 (5), Σπανούλης 19 (3), Γκριν 3 (1), Μπιρτς 11 (14ριμπ.), Γιανγκ, Παπαπέτρου, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 4 (1).

«Πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη»

Ο Κώστας Παπανικολάου σε δηλώσεις του τόνισε πως ο Ολυμπιακός σημείωσε μια νίκη κόντρα στον Αρη που θα τον βοηθήσει να έχει καθαρό μυαλό στο Final 4.