Καταιγιστικές οι «ερυθρόλευκες»

Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 - 10:27

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν ο ημιτελικός του Ολυμπιακού με τον Φάρο Κερατσινίου. Οι «ερυθρόλευκες» παίζοντας καταπληκτικά στο πρώτο ημίχρονο, διέλυσαν τον Φάρο Κερατσινίου με 80-47 και έδειξαν απόλυτα έτοιμες για τον τελικό. Και την Κυριακή, στις 18:30 στη Γλυφάδα, νικούν τον ΠΑΟΚ και κατακτούν ένα ακόμα Κύπελλο Ελλάδας.

Η ανάλυση του ματς

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στο ματς και με την Μακόλι να αποτελεί το βασικό «όπλο» στην επίθεση, έχτισαν με το… καλημέρα στο ματς μια μεγάλη διαφορά. Προηγήθηκαν νωρίς με 12-1 και η διαφορά ήταν πάνω-κάτω σε διψήφιο αριθμό. Η άμυνα έκανε καλά τη δουλειά και στην επίθεση υπήρχαν λύσεις. Μάλιστα, μετά το έβδομο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +10 (9-22) και στο +14 (9-23) στο 8’. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Θρύλο να προηγείται με 26-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κοπέλες του Μίσσα πάτησαν «γκάζι» και πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά βρέθηκαν στο +18 (32-14), ενώ δεν χαλάρωσαν. Ακόμα πιο δυνατά στην άμυνα, δεν άφησαν τον Φάρο να σκοράρει εύκολα, ενώ στην επίθεση με την άνοδο της Άντερσον και την βοήθεια όσων αθλητριών έρχονταν από τον πάγκο, η διαφορά έφτασε στο +26 (45-19), με την ομάδα του Κερατσινίου να μειώνει τη διαφορά στους 22 (25-47) στο 20ό λεπτό. Με τον Ολυμπιακό να έχει 40% στο τρίποντο και τετραπλάσια κλεψίματα (8 με 2).

Το μοναδικό κακό διάστημα του Θρύλου ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Όχι γιατί οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν άσχημα, μα γιατί ήταν πάρα πολύ άστοχες. Είναι χαρακτηριστικό πώς τελείωσαν το δεκάλεπτο αυτό σκοράροντας μονάχα 9 πόντους! Μεγάλη αστοχία, αλλά στην άμυνα τα πήγαν πολύ καλά αφού ο Φάρος πέτυχε μόλις 11. Ένα τρίποντο της Άντερσον έφερε τη διαφορά στους 20 (51-31), καθώς είχε μειώσει σε 48-31 ο Φάρος. Με τη Σταμάτη να σκοράρει επίσης από το τρίποντο, η περίοδος έκλεισε με 56-36.

Η τελευταία περίοδος, όμως, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Διότι οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά, έστειλαν τη διαφορά στους 27 (63-56) με σερί 7-0 από τις βολές της Καλτσίδου. Κι εκεί το ματς τελείωσε οριστικά! Οι παίκτριες του Μίσσα ήταν πιο χαλαρές στα τελευταία λεπτά, με την Σταμάτη να σκοράρει αρκετούς πόντους, τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 (74-43) και το ματς να ολοκληρώνεται με +33, 80-47!

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80.

Φάρος Κερατσινίου (Γ. Λειβάδης): Γκρίτζα 5, Καλογήρου, Παπαμιχαήλ, Μαγκλάρα 12, Κεχαγιά 1, Δίελα, Τζόνσον 9, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 16(1), Γούναρη 4, Καρακασίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Μίσσας): Μάζιτς 3(1/1 τρ. 3 ριμπ.), Σταμάτη 12(2/3 τρ.), Χατζηνικολάου 4 (2 ασ.), Μάλτση 5(5 ριμπ., 4 ασ., 3 κλεψ.), Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Άντερσον 15(2/3 τριπ., 4/5 διπ., 2 ασ., 2 κλεψ.), Μακόλι 18 (6/11 διπ., 8 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 3(1), Κοσμά, Καλτσίδου 12 (8 ριμπ., 5 ασ.).