Σπανούλης υπέρλαμπρος τον οδηγεί

Σάββατο, 24 Μαρτίου 2018 - 11:05

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Σπανούλης για… όλα. Σπανούλης για τα πάντα! Ο αρχηγός έχει πάρει από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδηγεί. Το έκανε ντέρμπι ο Ολυμπιακός. Η Εφές του μείωσε τη διαφορά δύο φορές και ο Σπανούλης όπως πάντα, τον έβγαλε από τα δύσκολα μονοπάτια που πήγε να τον μπλέξει η τελευταία ομάδα της βαθμολογίας και του έδωσε αυτό ακριβώς που άξιζε. Τη νίκη με 89-82 και το πλεονέκτημα έδρας που σφράγισε ύστερα από την ήττα της Κίμκι από την ΤΣΣΚΑ. Ο Ολυμπιακός λοιπόν πήγε στο 19-9, είναι μέσα στην πρώτη τετράδα σίγουρα και θα βγει 2ος αν τερματίσει με τις ίδιες νίκες με τη Φενέρ (έχει μία παραπάνω) και 4ος αν χάσει και τα δύο παιχνίδια, η Ρεάλ κερδίσει 1 από τα δύο και ο Παναθηναϊκός κάνει το 2/2. σε κάθε άλλη περίπτωση θα τερματίσει 3ος.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Οι λεγόμενοι… βασικοί. Όταν παίζουν αυτοί ο Ολυμπιακός δεν έχει πρόβλημα. Όταν μπαίνει η second unit έχει προβλήματα.

MVP: Ο ένας και μοναδικός Βασίλης Σπανούλης. Πέτυχε 17 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ, όταν έκαιγε η μπάλα απλά πήγε στα χέρια του.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Γιώργος Πρίντεζης με 11 και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Ολυμπιακός ήθελε να κτυπήσει την Εφές μέσα στη ρακέτα και αυτό έκανε με επιμονή φτάνοντας στο 66,7% στα δίποντα.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Τζαμέλ Μακλίν. Τίποτα το θετικό όση ώρα ήταν στο παρκέ πέραν του επεισοδίου με τον Σφαιρόπουλο.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός μπήκε με εμφανή στόχο να παίξει στη ρακέτα της Εφές. Ο Σπανούλης επέμενε να συνεργαστεί με τον Μιλουτίνοφ και το έκαναν με τον καλύτερο τρόπο (8 πόντους ο Σέρβους), ο Πρίντεζης ακόμα κοιτούσε να βρει τον Σέρβο, ενώ στις αλλαγές ο αρχηγός κτυπούσε στα πόδι αντίπαλους όπως ο Μότουμ πηγαίνοντας μέχρι μέσα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-2 (έχοντας σουτάρει μόλις ένα τρίποντο άστοχο) και 13-8 ωστόσο στον αντίποδα ο Ουίμς (τον είχε ο Παπαπέτρου) δημιούργησε προβλήματα με 6 πόντους. Ο Σπανούλης είχε όρεξη, έπαιζε στα κόκκινα και με σουτ αλλά και νέο ντράιβ έκανε το 20-12, ενώ πολύ καλός επιθετικά ήταν και ο Παπαπέτρου, πήρε τον διάδρομο για το γκολ φάουλ, έβαλε και τρίποντο για το 26-12 και το 11-2 επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό. Η άμυνα πάνω στον Μακόλουμ ήταν καλή, ο Ολυμπιακός ήθελε να τρέχει σε κάθε ευκαιρία και μετά το γκολ φάουλ του Μπράουν, ο Στρέλνιεκς έτρεξε γρήγορα στο καλάθι της Εφές κάνοντας το 30-15 στη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Στρέλνιεκς και Τιλί ξεκίνησε με τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο (36-19), ωστόσο η δράση του Στίματς και η άμυνα του Μακλίν πάνω του εκνεύρισε τον Σφαιρόπουλο που τον έβγαλε και του έκανε έντονες παρατηρήσεις. Ο Μακλίν κάπως του αντιμίλησε, δεν κάθισε στη θέση του και με την παρέμβαση των Τόμιτς και Ρόμπερτς έληξε το θέμα που δεν άρεσε και στον κόσμο. Ο Στρέλνιεκς ήταν ότι καλύτερο επιθετικά σε εκείνο το σημείο για τον Ολυμπιακό, έκανε το 39-23, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού είχε… χαλάσει. Η Εφές έβρισκε διαδρόμους, έφτανε στο καλάθι του Ολυμπιακού και σταδιακά ροκάνιζε τη διαφορά. Μετά το 41-26 του Πρίντεζη και το 45-30 του Σπανούλη, η Εφές με τον Μακόλουμ κυρίως έτρεξε ένα 10-0 σερί με αποτέλεσμα να μειώσει σε 45-40. Ρόμπερτς και Πρίντεζης έδωσαν λύση μπροστά όπως και ο Ουίμς που έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο με 49-42 (επιμέρους 19-27).

Η Εφές μπήκε το ίδιο δυνατά και στο 3ο δεκάλεπτο, είχε αναθαρρήσει και είχε άλλη ψυχολογία με τον Ντάνστον να μην δυσκολεύεται απέναντι στον Μιλουτίνοφ (6 πόντους σε αυτό το διάστημα) και τον Μότουμ να ευστοχεί σε τρίποντο με αποτέλεσμα να μην αφήνει τον Ολυμπιακό να φύγει μπροστά με διαφορά και πάλι. Γιατί μπροστά, αξιοποιούσαν τον Μιλουτίνοφ, ο Σπανούλης έκανε τα πάντα και πάλι (σκορ και δημιουργία) και ο ίδιος ανέβασε σε 57-51 και στη συνέχεια σε 62-51 με γκολ φάουλ… πέφτοντας. Στο ενδιάμεσο ασίστ στον Μιλουτίνοφ. 14 πόντους και 5 ασίστ ο αρχηγός. Η άμυνα είχε σφίξει και πάλι και στο ανοικτό γήπεδο ο Παπαπέτρου με κάρφωμα έκανε το 64-53 ενώ ο Μιλουτίνοφ (με τον Σπανούλη να βγάζει ασίστ από την.. τσέπη) με πέντε ακόμα πόντους (έφτασε τους 20) έκανε το 69-53 (16-2 το επιμέρους). Ρο 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-57 (επιμέρους 21-15).

Ο Ολυμπιακός, κατά τη… προσφιλή του συνήθεια δεν μπήκε καλά στο 4ο δεκάλεπτο. Έβαλε ένα καλάθι ο Μακλίν και από κει και πέρα το επιμέρους της Εφές ήταν 10-2 για να μειώσει σε 72-67 με τους Μπράουν και Μακόλουμ. Λεπτομέρεια; Ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο σε αυτό το διάστημα. Ο Παπαπέτρου με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Σίμον κράτησε την Εφές κοντά, στους 5 πόντους διαφορά (77-72). Σηκώθηκε στο 5.30 ο Σπανούλης, ο Τιλί με τρίποντο ανέβασε σε 80-72 αλλά Σίμον και Ντάνστον κρατούσαν από κοντά τη Εφές με 80-76. Ο Μάντζαρης με… διπλή προσπάθεια ευστόχησε σε τρίποντο, ο Σπανούλης βρήκε ιδανικά τον Παπαπέτρου για το λέι απ αλλά ο Ουίμς με δύο καλάθια και ο Σίμον με βολές έκαναν το 85-82, με κάτι παραπάνω από λεπτό να απομένει. Στο 1.07 ο Πρίντεζης με μία βολή έκανε το 86-82, ο Σίμον αστόχησε σε τρίποντο και στα 31΄΄ ο Σπανούλης με τρίποντο το 89-82 για τη νίκη. Κανείς δε έπαιρνε την ευθύνη και η μπάλα στον αρχηγό. Τέλος του ματς, 89-82 και ο Ολυμπιακός σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας.

Τα Δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82.