Κατάρρευση στο φινάλε!

Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου 2021 - 21:18

Ήταν φουλ ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά υπέστη ιστορική κατάρρευση στο τελευταίο, σκοράροντας μόλις 3 πόντους!! Κάπως έτσι, πήγε στράφι η καλή εικόνα του για τρεις περιόδου και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 88-69 από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη. Έπεσε στο 6-4. 17 πόντους έβαλε ο Βεζένκοβ (και 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), 15 ο Φαλ, από 9 σημείωσαν Ουόκαπ και Πρίντεζης. Και από εκεί και πέρα το χάος! Πρώτος σκόρερ στον αγώνα ήταν ο Μπομπουά με 29 πόντους, 19 είχε ο Μίσιτς.

Η Εφές μπήκε με γκάζι και προηγήθηκε 6-0 με τρίποντο του Μπομπουά και καλάθι και φάουλ του ίδιου! Όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Ο Φαλ με 5 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 6-5, ενώ ο ίδιος πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους του Θρύλου για το 8-7! Ο Βεζένκοβ με τρίποντο έκανε ο 8-10 για τον Θρύλο, ενώ ο Ουόκαπ μπήκε μέχρι μέσα για το 8-12 μπροστά στον Ντάνστον! Ο Θρύλος προηγήθηκε με 10-14 με καλάθι του Ντόρσεϊ, λίγο πριν το πρώτο τάιμ άουτ (τηλεοπτικό) στο παιχνίδι, έπειτα από υπέροχη ασίστ του Βεζένκοβ. Μάλιστα, ο Βεζένκοβ ήταν πρωταγωνιστής και στο 10-17, με τη διαφορά πως ήταν εκείνος που και καλάθι πέτυχε και τη βολή έβαλε από το φάουλ που πήρε. Η Εφές μείωσε με τις βολές του Μίσιτς σε 12-17 και με τον Πετρούσεφ για το 14-17. Ένα 4-0 σερί που διακόπηκε από το τρίποντο του Σλούκα στο τέλος της επίθεσης για το 14-20. Ο Μπομπουά σκόραρε για 3 για το 17-20, φτάνοντας τους 9 πόντους και ο Μίσιτς μείωσε στον πόντο με 2/2 βολές, ένα φάουλ για το οποίο διαμαρτυρήθηκε ο Φαλ. Ο Βεζένκοβ με ωραία προσπάθεια έκανε το 19-22 για τον Ολυμπιακό αλλά ο Μίσιτς με 4 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με δίποντο και μετά με 2/2 βολές, έκανε το 23-22, 1:05'' για το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μάρτιν ισοφάρισε (23-23) με 1/2 βολές, μετά έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έκοψε τον Μπράιαντ και στην τελευταία επίθεση, από ασίστ Σλούκα και καλάθι του εξαιρετικού Βεζένκοβ «γράφτηκε» το 23-25 της πρώτης περιόδου! Στους 10 ο Σάσα...

Ο Πρίντεζης μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πρώτα έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον Λάρκιν και μετά με πεταχτάρι έκανε το 23-27, ενώ ο ίδιος "έγραψε" με τρίποντο το 27-32. Είχε μεσολαβήσει το καλάθι του Μάρτιν από την ωραία ασίστ του Σλούκα για το 25-29. Ο ΜακΚίσικ έπαιξε εξαιρετικά και βρήκε υποδειγματικά τον Μάρτιν για το 29-34, πριν ο Μπομπουά με 3 κάνει το 32-34 στον αιφνιδιασμό! Ο ίδιος, μάλιστα, μετά από απίθανη ασίστ του Λαρεντζάκη, σκόραρε για το 32-36 αλλά έχασε τη βολή. Ο Μπομπουά ήταν καυτός και έδειχνε ασταμάτητος. Με το 4ο εύστοχο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες, μείωσε σε 35-36 και έφτασε ο ίδιος στους 15 πόντους! Ο Λάρκιν με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Εφές για το 37-36, με τον Σλούκα να ευστοχεί στο ζευγάρι βολών για το 37-38. Ο Σλούκας, από επιθετικό ριμπάουντ του Μάρτιν, αστόχησε για 3, όχι όμως και ο Μπομπουά για το 40-38, φτάνοντας τους 18 πόντους με 5/6 τρίποντα!! Με υπέροχη συνεργασία Σλούκα-Πρίντεζη και δίποντο του αρχηγού, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 40-40, 1:48'' για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δέχτηκε καλάθι στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα της επίθεσης της Εφές από τον Μπομπουά (20 πόντους!!) για το 42-40, έχοντας βγάλει εξαιρετική άμυνα σε όλα τα προηγούμενα δευτερόλεπτα. Νωρίτερα, βέβαια, ο Λάρκιν έβγαλε τη μπάλα, αλλά η κατοχή έμεινε στην Εφές. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε με βολές σε 42-42, προτού ο Μίσιτς κάνει με δίποντο το 44-42. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεψε, ο Λούντζης έδωσε στον ΜακΚίσικ και εκείνος κάρφωσε στο φινάλε του β’ δεκαλέπτου για το 44-44!

Ο Ουόκαπ πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με δίποντο για το 46-46 και μετά με τρίποντο από τη γωνία για το 49-49, αλλά ήταν μόνος του σε αυτά τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ντόρσεϊ δεν μπορούσε να βοηθήσει επιθετικά και η Εφές ξέφυγε με 7-0 σερί για το 56-49, με τον Μοερμάν να κάνει ζημιά. Ο Παπανικολάου μείωσε με τρίποντο για το 56-52, αλλά και πάλι ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ έκανε το 58-52. Ο Φαλ σκόραρε για το 58-54 και ακολούθως ο Ουόκαπ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κερδίζοντας το επιθετικό φάουλ. Όμως, η επίθεση που ακολούθησε ήταν κακή και ο ΜακΚίσικ έκανε το λάθος, με τον Μίσιτς να σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 60-54. Με το καλάθι του Ουόκαπ που μπήκε μέχρι μέσα, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 4 (60-56), αλλά όχι για πολύ, μιας και ο Λάρκιν βρήκε τρίποντο από τη γωνία για το 63-56. Ο Φαλ και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές ο κάθε ένας, έφεραν τον Ολυμπιακό στο -3 για το 63-50. Ο Φαλ, μάλιστα, χάρισε μία εντυπωσιακή φάση στον αιφνιδιασμό. Αφού πρώτα έβγαλε άμυνα πάνω στον Μίσιτς, κάρφωσε εντυπωσιακά και πήρε και το φάουλ του Μοερμάν για το 63-63! Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 0-7, πριν ο Σίμον κάνει το 65-63. Η μπάλα στο τρίποντο του ΜακΚίσικ μπήκε και βγήκε και στη συνέχεια ο Λάρκιν πήρε φάουλ για 3 από τον Φαλ, ευστοχώντας και στις 3 βολές (68-63). Ο Βεζένκοβ μείωσε με τρίποντο από τη γωνία για το 68-66, φτάνοντας τους 15 πόντους, χωρίς να έχει χάσει σουτ (3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα!). Στο φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα και έτσι έμειναν στο -2 (68-66) από την Εφές, ένα δεκάλεπτο για το φινάλε στην Κωνσταντινούπολη.

Δεν μπήκε καλά στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός. Μάλιστα, η Εφές έτρεξε ένα 6-0 σερί με καλάθι και φάουλ του Σιμόν και τρίποντο του ασταμάτητου Μπομπουά (25 πόντους με 6/9 τρίποντα!) για το 74-66. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ για να σταματήσει το ρυθμό των Τούρκων και να δώσει νέες οδηγίες στους παίκτες του. Ο Πρίντεζης βρήκε αμαρκάριστο τρίποντο αλλά δεν ευστόχησε, όπως στο σίδερο βρήκε και το δίποντο, ενώ ενδιάμεσα έβγαλε πολύ καλή άμυνα στον Μπράιαντ. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στην επίθεση και έμεινε πάνω από 5 λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Μίσιτς να το εκμεταλλεύεται και με τρίποντο να γράφει το 77-66 και τον Ντάνστον με 2/2 βολές το 79-66. Στο 11-0 το σερί της Εφές!! Ο Ολυμπιακός βρήκε τον πρώτο του πόντο με 1/2 βολές του Φαλ για το 79-67, 5:51'' μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου! Το πρώτο καλάθι ήρθε 3 λεπτά πριν το φινάλε, με τον Βεζένκοβ να μειώνει σε 81-69! Και αφού χάθηκαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ, ήρθε το τρίποντο του Μπομπουά να τελειώσει μία και καλή το παιχνίδι για το 84-69! Το 88-69 ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην Τουρκία, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει το τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας σκοράρει μόλις 3 πόντους! Αδιανόητο!

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69