Μπάσκετ για σεμινάριο και +27!!

Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου 2021 - 22:16

Ο Ντόρσεϊ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 42-21. Το πρώτο από τα τρία που θα ακολουθούσαν στα πρώτα λεπτά της περιόδου! Ακολούθησε ένα χωρίς ισορροπία για το 49-27 και άλλο ένα στον αιφνιδιασμό για το 52-27, πριν καλέσει τάιμ άουτ ο Πάρκερ.

Για τον Ολυμπιακό είχαν μεσολαβήσει καλάθι του Φαλ (από υπέροχη ασίστ Βεζένκοβ) και κάρφωμα του Παπανικολάου. Ο Βεζένκοβ σκόραρε για το 54-29 για να έρθει και το 57-29 μετά από καλάθι-φάουλ του Παπανικολάου.

Ο Χάουοαρντ μείωσε σε 57-31 με ένα δύσκολο καλάθι, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σεμιναριακού επιπέδου για άλλη μία φορά. Ο Οσετκόφσκι σκόραρε για 3 από τη γωνία για το 57-34, με τον Βεζένκοβ να γράφει το 59-34, σε φάση που του έγινε και φάουλ (δεν δόθηκε).

Εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιθέσεις και άμυνες για σεμινάριο, με τον Φαλ (2) και τον Βεζένκοβ (4) να σκοράρουν τους τελευταίους πόντους του Θρύλου στην περίοδο.