Και τώρα, με «τρέλα» για το Βελιγράδι!

Σάββατο, 16 Απριλίου 2022 - 22:03

Και τώρα, η Μονακό. Και τώρα, το Final 4 στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός νίκησε 93-84 την αξιόμαχη Λάρισα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με το μυαλό στους Γάλλους. Πρώτο παιχνίδι τη Μεγάλη Τετάρτη, δεύτερο τη Μεγάλη Παρασκευή. Και τα δύο στο ΣΕΦ. 22 πόντους (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα) έβαλε ο Βεζένκοβ, 15 ο Σλούκας με 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη, 12 ο Μάρτιν με 5 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε με ένταση στο παιχνίδι του και το... πλήρωσε, μιας και βρέθηκε να κυνηγάει, γνωρίζοντας πως αρκούσε ένα ξέσπασμα για να το γυρίσει. Το σκορ έγινε 7-10 με τον Χάντσον και 7-13 με το τρίποντο του Μούντι! Ο Φαλ μείωσε σε 7-13, αλλά ο Μάριτς έκανε το 9-15. Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ με συνεχόμενα καλάθια μείωσαν σε 13-15 για τον Ολυμπιακό. Η Λάρισα ήταν εύστοχη από τα 6,75 και με δύο τρίποντα από τον Καράμπελα και ένα από τον Μούντι έφερε τη διαφορά στο +8 (16-24). Ο Βεζένκοβ, σε αυτό το διάστημα, ήταν εκείνος που διατηρούσε κοντά τον Ολυμπιακό, με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να φτάνει τους 12 πόντους στο ματς, κάνοντας το 18-24! Ο ΜακΚίσικ σκόραρε για το 20-24 και το δεκάλεπτο έληξε στο 20-25, με τον Σλούκα να αστοχεί στο φινάλε σε λέι απ.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 13 πόντους διαφορά στο β’ δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι δεν είχε βάλει ένταση και ενέργεια στο παιχνίδι του, την ώρα που η Λάρισα ό,τι και να έκανε της έβγαινε. Ο Μάρτιν πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους, αλλά ο Χάντσον έκανε μεγάλο παιχνίδι και με 7 σερί πόντους έκανε το 24-37! Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και μάζεψαν τη διαφορά. Με 5 πόντους του Σλούκα έγινε το 30-37, ενώ ΜακΚίσικ με άλλους τόσους και ο Λούντζης με 4/4 βολές έκαναν το σκορ 39-40. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με τον Βεζένκοβ για το 41-40, με τη Λάρισα να συνεχίζει να παρουσιάζει ανταγωνιστική εικόνα και να βάζει δύσκολα. Ο Σλούκας και ο Λούντζης με βολές έκαναν το σκορ 46-44 για τον Ολυμπιακό, σκορ που ήταν και εκείνο στο πρώτο ημίχρονο, με Μούντι και Καράμπελα να αστοχούν στην τελευταία επίθεση.

Το ξέσπασμα που όλοι περίμεναν ήρθε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να σκοράρει κοντά στους 30 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. 29 έβαλε, για την ακρίβεια! Ο Λαρεντζάκης έκανε με τρίποντο το 49-44, Ντόρσεϊ και Μάρτιν το 53-46. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο και φάουλ έκανε το 57-46 βάζοντας τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά. Ντόρσεϊ, Μάρτιν, Ουόκαπ και Βεζένκοβ συνέχισαν δυνατά και η διαφορά ανέβηκε και στα όρια του +20. Στο 67-48, για την ακρίβεια πήγε το σκορ. Ο Μούντι μείωσε με κάρφωμα σε 67-50 και ακολούθησε νέο ερυθρόλευκο σερί για το 73-52 μετά από καλάθια από Βεζένκοβ και Μάρτιν. Ο Ζαν Σαρλ σκόραρε από κοντά για το 75-57, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 75-58.

Ο Ολυμπιακός δεν συνέχισε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ίδια ένταση που είχε στο αμέσως προηγούμενο, αλλά έφτασε με άνεση στην επικράτηση. Ο Ζαν Σαρλ έκανε με καλάθι και φάουλ το 78-60, αλλά ήρθε η χαλάρωση. Και με ένα 0-8 σερί, η Λάρισα μείωσε σε 78-68. Ο ΜακΚίσικ έβαλε τέλος σε αυτό το σερί για το 80-68. Ο Σλούκας σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους για το 86-74, με τη Λάρισα να το παλεύει και με τρίποντο του Μάριτς (στους 19 πόντους) να μειώνει σε 86-79! Ο Βεζένκοβ με τρίποντο επανέφερε το +10, ο Χάντσον μείωσε σε 91-84, με τον Σλούκα να σκοράρει για δύο στην εκπνοή για το 93-84. Και τώρα, Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84